Dyson’dan güçlü ve inovatif teknolojik atılım

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dyson; otomasyon, gelişmiş yazılım ve yapay zekayı şimdiye kadarki en âlâ paklık performansıyla bir ortaya getiren altı yeni teknolojisini bugün global olarak duyurdu. Dyson’ın küresel genel merkezi Singapur’daki St James Power Station’da, Teknolojiden Sorumlu Lideri John Churchill tarafından tanıtılan teknolojiler, Dyson’ın filtreleme, hava akımı, motorlar, yazılım ve robotik alanlarındaki onlarca yıllık uzmanlığıyla daha pak meskenlerin geleceğine dair vizyonunu ortaya koyuyor.

Dyson’dan güçlü ve inovatif teknolojik atılım

Dyson’ın Teknolojiden Sorumlu Lideri John Churchill konuya ait açıklamasında “Robotik, algılama, zekâ, bunların hepsi tipik olarak ‘geleceğin teknolojisi’ olarak kabul edilen alanlardır, fakat Dyson’da bunlar uzun vakittir eser geliştirmenin bir modülü olmuştur. Mühendislerimiz, kullanıcılarımızın üzerindeki bilişsel yükü azaltmak, sağlıklı bir konutun bakımında vakitten, güçten ve uğraştan tasarruf etmek için bu teknolojileri kullandı ve kullanmaya devam ediyor.

Gelecek vizyonumuz, kendi başının devasına bakabilen konutlardır. Bugün lansmanı yapılan en güçlü robot süpürge, akıllı, geniş yer hava temizleme ve etkin paklık için, gereksinim duyduğunuz yerde ve vakitte uyarlanabilir, çok fonksiyonlu paklık sunan yeni kablosuz süpürgeler ve temizleme başlığı teknolojileri bunun somutlaşmış halidir.” dedi.

Geçtiğimiz yıl nizamlı paklık yapanların sayısında değerli bir azalma oldu, lakin yeniden de konutlarımızı süpürmek için global olarak haftada ortalama 25 dakika, yani yılda 65 saate eş bedel bir vakit harcıyoruz. Bu yeni teknolojilerin temelinde algılama, yazılım ve otomasyon yatıyor. İster süpürge ister hava temizleyici olsun, bir eser kendi etrafını ve misyonunu anlayarak, zorlukların üstesinden en tesirli formda gelmek için otomatik olarak gerekli tepkisi verebiliyor.

Bu tepki akıllı ve hassas sensörlerle başlıyor. Büyük ölçüde gömülü yazılım, elektronik ve otomasyonun yanı sıra vazifesini düzgün bir biçimde yerine getirmek için motorlar, filtreleme ve toplama üzere temel mekanik teknolojilere dayanıyor.

Geliştirilmiş sensörler ve yazılım, performansı yükselterek farklı ve daha verimli bir paklık tekniği sağlıyor.

Bir odanın kenarlarını algılayan sensörlere sahip Dyson 360 Vis Nav robot süpürge, hassas kenar paklığı için emiş gücünü bir uyarıcı aracılığıyla kenarlara yönlendirerek rastgele bir robot süpürge için en büyük zorluklardan biri olan kenar temizliğini çözüyor. Üst seviye işlemci pozisyonunu 71 mm’ye kadar belirleyebiliyor, hesaplıyor ve ahenk sağlıyor.  

Dyson’ın kablosuz süpürge teknolojisi, toz partiküllerini saymak ve sınıflandırmak için akustik piezo sensörler kullanıyor ve ne vakit paklığa devam edilmesi gerektiğini LCD ekran aracılığıyla kullanıcılara bildiriyor. Bu ölçümler birebir vakitte vazife için gereken emiş gücünü belirliyor ve güç düzeylerini otomatik olarak ayarlıyor.

Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde entegre sensörlere sahip… Eşsiz bir Dyson algoritması her saniye dataları çapraz denetim ediyor, odadaki havayı tahlil ediyor, kirletici düzeyleri yükseldiğinde otomatik olarak temizlemeyi açıp alan büsbütün temizlendiğinde kapatıyor. Eşsiz katı hal sensörü, başka VOC’ler (Uçucu Organik Bileşikler) tarafından karıştırılmadan formaldehiti hassas bir halde algılıyor.

Dyson makinelerine yerleştirilen yazılım, kullanıcıların yaşadığı sorunları azaltmaya yardımcı oluyor. Dyson Gen5detect kablosuz süpürgedeki sensörler motorun suratını, gücünü ve sıcaklığını izliyor. Yine tasarlanmış bir kullanıcı arayüzünün yanı sıra, kullanıcıların mümkün meseleleri belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olarak makinelerinin bakımını bağımsız olarak yapmalarını sağlıyor. Uzaktan yazılım güncellemeleri, makinelerin otomatik olarak en son özelliklere ve iyileştirmelere yükseltilmesini sağlıyor.

Bugüne kadar araştırma, laboratuvarlar, uzman gruplar ve üretim kapasitelerine 350 milyon sterlinden fazla yatırım yapan Dyson, 2004 yılından bu yana kendi motor teknolojisini geliştiriyor.

Dyson’ın beşinci kuşak Hyperdymium™ motoru evvelkilerden daha küçük, daha süratli ve daha güçlü… Dakikada 135.000 zaman sayısında dönerek bir Formula 1 motorundan dokuz kat daha süratli olan yeni kuşak Hyperdymium motor, güç verdiği Dyson Gen5detect kablosuz süpürgeye yüksek kaliteli paklık performansı için 262 air watt’lık güçlü bir emiş gücü sağlıyor. 

30 yıldır Dyson eserlerinin merkezinde partikülleri hava akımından ayırma yahut filtreleme yer alıyor. Bu müddet zarfında Dyson, filtreleme aktifliğini sadece sanayi standartlarının öngördüğü halde filtrenin değil, tıpkı vakitte hem taban bakımı hem de hava temizleme alanında büsbütün yeni test prosedürleri geliştirerek tüm makine seviyesinde ölçen laboratuvarlara ve test donanımlarına yatırım yaptı.

Dyson süpürgeleri, haznesindeki siklonik ayırmadan, siklon torbasına, filtrasyon ağına ve farklı boyutlardaki kirleri tesirli bir biçimde ayırmak için motor öncesi ve sonrası filtrelere kadar beş basamaklı büsbütün kapalı filtreleme sunuyor. Dyson Hava Temizleyicilerde, üç filtre tesirli iç yer paklığı için bir ortaya gelerek 0,1 mikron  kadar küçük partikülleri cam HEPA filtresinde hapsediyor, gaz kirleticileri yakalıyor, NO2’yi (azotdioksit) emiyor ve formaldehiti moleküler seviyede daima olarak yok ediyor. 

HEPA H13, HEPA ortamından üretilmiş bir filtre standardını tabir ediyor. Tüm makine HEPA H13 filtreleme, içeri giren unsurun içeride kalması manasına gelirken; tüm makinenin performansını tabir ediyor, sızdıran hava akışı olmadan, kirli havaya geçit veren boşluklar olmadan, temizlenmiş hava makineden çıkıyor. Dyson 360 Vis Nav robot süpürge, Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehit ve Dyson HEPA Big+Quiet hava temizleyici, tüm makine HEPA H13 standardına nazaran test edilmiştir. Dyson Gen5detect kablosuz süpürge ve en yeni Dyson hava temizleyicilerin virüsleri yakaladığı da kanıtlanmıştır.

Dyson’ın yeni kuşak akıllı robot süpürgesi Dyson 360 Vis Nav, öteki tüm robot süpürgelerin altı katı emiş gücü sunarak robot süpürgelerin en güçlüsü olma özelliğine sahip. Eş Vakitli Pozisyonlandırma ve Haritalama (SLAM) teknolojisiyle tasarlanan Dyson 360 Vis Nav, nerede olduğunu hatırlayan, nereyi temizleyeceğini gören ve konutunuzun toz haritalarını oluşturacak kadar akıllı olan balık gözü yarım küre lensli 360 derecelik bir görüş sistemine sahiptir. Üst seviye işlemci, toz algılama, mahzurlardan kaçınma ve duvar algılama üzere misyonlar için 26 sensörden data toplayarak kapsamlı bir paklık sunuyor.

Yeni, tam genişlikte üç tesirli fırça çubuğuna sahip robot süpürge sert tabanlardaki büyük kirleri toplamak için yumuşak ‘Fluffy’ naylon ve ince tozları temizlemek için anti-statik karbon fiber iplikler ve halıların derinine inmek için sert naylon kılları bulunan bir başlıkla satışa sunuluyor. Çift irtibatlı süspansiyon, aygıtın 21 mm’ye kadar tırmanmasını sağlıyor ve alçak boyutu ile robot süpürge, 99 mm’ye kadar mobilya altlarına girebiliyor. Dyson 360 Vis Nav 50 dakikalık çalışma müddetinin akabinde şarj olmak için otomatik olarak yuvasına geri dönüyor. MyDyson uygulaması her temizlikten sonra derinlemesine paklık raporları sunuyor.

Baş Mühendis Jake Dyson bahse ait açıklamasında, “Robot süpürgeler konutunuzu akla yatkın temizleyen son derece tesirli makineler olmalıdır, böylelikle sizin paklık yapmanıza gerek kalmaz. Bu otonom temizleyicileri aktifleştirmek son derece karmaşık algoritmalara, görsel yorumlamaya, toz algılama yeteneklerine ve güçlü motor teknolojisine dayanır. Dyson mühendisleri, süpürgelerimizi geliştirirken öğrendiğimiz her şeyi akıllı yazılımlarla birleştirerek en güçlü akıllı robot süpürge olan Dyson 360 Vis Nav™’ı geliştirdi.” dedi.

Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde, Dyson HEPA Big+Quiet hava temizleyici büyük ve açık alanlar için özel olarak ve bilhassa ortak kullanımı olan ve profesyonel işletmelere yönelik kolay kullanım imkânı sunuyor. Yeni Koni Aerodinamiği 10 metreye kadar hava akışı sağlıyor ve yeni CO2[3] (karbondioksit) sensörü ne vakit temizleme yapılması gerektiğini gösteriyor. Güçlü hava ulaşımının yanı sıra, Dyson Purifier Big+Quiet yalnızca 56 desibel gürültü üreterek Dyson’ın en sessiz ancak en güçlü hava temizleyicisi olma özelliğine sahip.

HEPA H13 partikül filtresi ultra ince partiküllerin, yüzde 99,95’ini yakalarken, yeni K-Karbon filtre, gaz kirleticileri ve 3 kat daha fazla NO2[4] (azot dioksit) temizliyor. Uzun ömürlü Seçici Katalitik Oksidasyon filtresi formaldehiti kalıcı[5]olarak yok ediyor. Sensörler iç yer hava kalitesini daima olarak izliyor ve MyDyson uygulamasına canlı bilgi gönderiyor.

Yeni beşinci jenerasyon Hyperdymium motora sahip Dyson Gen5detect™ kablosuz süpürge, konutunuzdaki virüsleri yakalayabilen rakipsiz bir güçlü emiş sağlıyor. Makine, 0,1 mikrona[6] kadar olan partiküllerin yüzde 99,99’unu yakalamak üzere tasarlanmış, büsbütün sızdırmaz, tüm makineyi kapsayan bir HEPA filtreleme sistemine sahip. 14 siklon ise hava akışındaki tozu temizliyor, böylelikle emiş kaybı olmuyor ve her temizlikte optimum performans sağlıyor. Daha fazla parlaklık ve menzile sahip yeni Fluffy Optic™ temizleme başlığı, mikroskobik toz ölçüsünü iki[kat daha fazla ortaya çıkarıyor, böylelikle tam olarak nerenin temizleneceği görülebiliyor. Ağır güç sağlayan batarya 70 dakikaya kadar çalışma mühleti sunuyor.

Dyson V15s Detect Submarine ve Dyson V12s Detect Slim Submarine kablosuz süpürgelerde bulunan Dyson Submarine™ ıslak temizleme başlığı, sert tabanlardaki kirleri, lekeleri ve küçük döküntüleri tesirli bir biçimde temizlemek için yanlışsız ölçüde su kullanımı sağlıyor. Çok suya gereksinim duymadan optimum ‘temiz zemin’ elde etmek için ıslak temizleme başlığı, sahip olduğu silindirin tüm genişliği boyunca eşit su dağılımı için basınçlı bir hazne kullanan sekiz noktalı bir hidrasyon sistemiyle tasarlanmıştır.

Motor dayanaklı mikrofiber rulo, 300 ml’lik pak su tankı sayesinde kirleri, şiddetli lekeleri ve küçük döküntüleri temizliyor ve 110 m2’ye kadar tabanların temizlenmesini sağlıyor. Güçlü bir plaka, ıslak silindirden kirli suyu çıkarıyor ve kir ve döküntülerin tabana geri aktarılmasını önlemek için başka bir atık su tankına bırakıyor. Alçak yapısı ve tam genişlikte fırça çubuğuyla tasarlanan Dyson Submarine™ ıslak temizleme başlığı, mobilyaların altında kolay kolay hareket yapılmasına, toz, kir ve döküntülerin en güç yerlerden bile temizlenmesine imkan tanıyor.

Dyson’dan güçlü ve inovatif teknolojik atılım

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir