Tarama: Ekonomi Haberleri

Minimum Fiyat Tespit Kurulu, 2024 yılında geçerli olacak minimum fiyatı belirlemek için birinci toplantısını bugün gerçekleştirecek. Emekçi ve patron temsilcisi, taban fiyattaki görüş farklılığına karşın vergi indirimi konusunda mutabık. Her iki taraf, fiyatlar üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikir. İşte taban fiyat pazarlığına ait tüm ayrıntılar ve masadaki son sayılar…

Türkiye’deki işsiz sayısı Ekim ayında 163 bin kişi azalarak 2 milyon 961 bine geriledi. İşsizlik oranı 0,5 puan azalarak yüzde 8,5 düzeyine inerken, işsizlik 2012 Kasım’dan bu yana en düşük düzeyini gördü.

Emekçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu, 2024’te geçerli olacak taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında birinci toplantısını bugün saat 14.00’te yapacak. Yeni taban fiyatta memur maaş artışı ve 6 aylık enflasyon üzere başlıklar belirleyici olacak. 2024’te yeni minimum fiyatın yüzde 40-50 ortasında artırımla 15 bin 962 ile 17 bin 103 lira ortasında olması bekleniyor. İşte mümkün senaryolara nazaran masadaki sayılar.

Emekçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu, 2024’te geçerli olacak minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında birinci toplantısını yarın yapacak. Yeni taban fiyatta memur maaş artışı ve 6 aylık enflasyon üzere başlıklar belirleyici olacak. 2024’te yeni minimum fiyatın yüzde 40-50 ortasında artırımla 15 bin 962 ile 17 bin 103 lira ortasında olması bekleniyor. İşte muhtemel senaryolara nazaran masadaki sayılar.

Taban fiyat pazarlığı için geri sayım başladı. Enflasyon üzerinden yapılan hesaplamaya nazaran pazarlığın yüzde 40 düzeyinden başlaması bekleniyor. Lakin hükümetin tek artırım telaffuzuyla bu oranın refah hissesi eklenerek yüzde 50’ye kadar çıkması gündemde. Şayet yüzde 40 artırım yapılırsa minimum fiyat 15 bin 963 lira, yüzde 45 artırım yapılırsa 16 bin 533 lira, yüzde 50 artırım yapılırsa 17 bin 103 lira olacak.

Yüksek kar getirili özel ve sağlam fon vaadiyle ortalarında Arda Turan, Fernando Muslera ve Emre Belözoğlu üzere isimlerin de bulunduğu pek çok kişiyi dolandırdığı tez edilen Seçil Erzan’ın ‘Diba’ ismiyle kaydettiği bireyle yazışmaları ortaya çıktı. Eksper raporunda yer alan yazışmalarda Erzan’ın karşısındaki bireye, “Yarın sana 60 bin TL göndereceğim. Yardım et bana abla, yeterlice karışmasın ortalık” diyerek kendisi için dua istediği görülüyor.

Altının gramı, güne yükselişle başlamasının akabinde 1.891 lira düzeyinden süreç görüyor. Tıpkı dakikalar prestijiyle çeyrek altın 3 bin 110 liradan, cumhuriyet altını 12 bin 690 liradan satılıyor.

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının akabinde 28,98 düzeylerinden süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda euro 31,24’ten, sterlin ise 36,41’den alıcı buluyor.

2024’te taban fiyata çift artırım isteyenlere bir kere daha kapıyı kapatan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuzda orta artırım yapılmayacağını söyledi. “Asgari fiyat 17.500 lira olur mu?” sorusuna da karşılık veren Bakan Işıkhan, “Çalışmalarımızı bitirdiğimizde en son sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız” diyerek sayı vermekten kaçındı.

Merkez Bankası yeni 200 TL’leri tedavüle sürdü. Yeni banknotlarda Lider Dr. Hafize Gaye Erkan ile Lider Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay’ın imzası olacak. Başka tüm özellikler eski banknotlarla tıpkı olacak.

Petrol fiyatlarının son 5 ayın taban düzeylerinde seyretmesi akaryakıta indirim olarak yansımaya devam ediyor. Bugün 1 lira 34 kuruş indirim gelen motorinin litresi bu gece yarısı 88 kuruş daha ucuzlayacak. İndirimin akabinde motorin İstanbul’da 35 lira düzeylerine gerileyecek.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya basın bilgilendirme toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yerlikaya yaptığı açıklamada “10 bin yeni polis alımını yakında duyuracağız” tabirlerini kullandı. Pekala ne kadar maaş alacaklar, aranan kaideler neler? Ayrıntılar haberimizde…

İktisat gündemine ait değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV ve ÖTV’de bir daha artışa gidilmeyeceğini söyledi. Bakan Şimşek, “Türkiye’ye kaynak girişi 2024 ikinci yarıdan itibaren artacak zira global finansal şartlar daha elverişli hale gelecek. KDV, ÖTV üzere enflasyonu artıran vergi artışları tekrarlanmayacak.” dedi.