Elektrikli araç kullanıcılarının hakları garanti altına alındı!

TMBB’den epeyce değerli haberler geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün, güç teklifi tartışıldı. 39 unsurluk teklif, kabul edildi. Bunlardan birincisi, elektrik faturalarında yer alan yüzde 2’lik TRT hissesi ve güç fonunun kaldırılmasıydı. Bunun yanı sıra meclis, korsan maç yayınlarının önüne geçecek kararı da onayladı. Ayrıyeten elektrikli araç kullanıcıları bir müddettir beklenen için kararlar da yürürlüğe girdi! İşte detaylar…

Elektrikli araçlar için yeni kararlar!

Alınan yeni kararlara nazaran elektrikli araçların şarj istasyonlarının ruhsatlandırılmasına, heyetim ve işletmesine yönelik temeller belirlendi. Bu doğrultuda elektrikli araç sahiplerinin hakları teminat altına alındı. Piyasadaki kontrol ve işleyiş ile alakalı sorumluluk ise Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun sorumluluğuna verildi.

Meclis, elektrikli araçlara ait şarj hizmetinin sunulabilmesi ve şarj istasyonları için gerekli teknik altyapının oluşturulması; buna ait tüzel altyapının kurulmasına yönelik adımları attı. Bu kapsamda etrafın korunması için sera gazı salınımlarının azaltılması amaçlanarak, elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Piyasa faaliyetlerinin yürütülmesinde düzenleme ve kontrol adap ve temelleri, piyasa işleyişi temel unsurları, piyasadaki taraflar ile EPDK’nın vazife, yetki, sorumluluklar ve haklarının belirlenmesiyle elektrikli araç kullanıcılarının haklarının teminat altına alınması amaçlanıyor.

Alınan yeni kararlarla bir arada şarj hizmeti sağlanmasında birincil sorumluluk, şarj ağı işletmeci lisansı sahibine ilişkin olacak. Şarj hizmetinin fiyatları ise kurum tarafından belirlenen yöntem ve asıllara nazaran, özgür bir biçimde belirlenecek. Fiyatlarda rekabeti bozan ya da kısıtlayan rastgele bir öge olmayacak. Bu hizmetlerin fiyatları, şarj istasyonlarında ve şarj ağı işletmecilerinin dijital mecralarında vatandaşlara sunulacak.

Ayrıntılar ekleniyor…

Yorum yapın