featured

Elektrikli yolcu uçaklarıyla uçuşlar başlıyor: İlk rezervasyonlar yapılmaya başlandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli bisiklet, araba, traktör derken sıra artık yolcu uçaklarına geldi. Küresel dünyada elektriklenme adımları süratle devam ediyor. Bununla bir arada havayolları şirketleri de geleceğe yönelik filo planlamalarını yapmaya başlamış durumda. İskandinav Havayolları ise birinci atılımı yaptı diyebiliriz. Havayolu şirketi birinci elektrikli ticari uçuş için rezervasyon almaya başladı. İşte detaylar…

Belki bu yaz tatili için değil fakat bir sonrakiler için rezervasyonlar!

İskandinav Havayolları (SAS) birinci elektrikli yolcu uçağı seferi için rezervasyonları almaya başladı. Fakat bu yılki yaz tatili için bir rezervasyon beklemeyin. Ya da ondan sonraki dört yaz tatili içinde. Zira İskandinav Havayolları birinci elektrikli yolcu uçağı seferini 2028’de İsveç, Norveç ve Danimarka’ya gerçekleştirmeyi hedefliyor. Havayolu birinci seferinde tıpkı anda 3 yahut 4 farklı noktaya uçuş gerçekleştirebilir.

2028 tarih olarak kulağa çok geç gelebilir. Fakat şu anki teknoloji limitlerine bakıldığında epeyce argümanlı bir telaffuz olduğunu belirtmemiz gerek. Zira her şeyin yolunda gitmesi halinde sahiden tam kapsamlı bir elektrikli yolcu uçağı seferinin en erken 2027 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Lakin havayolu şirketi bu tarihten yalnızca 1 yıl sonrasını belirliyor.

Şirket’e uçuşlarla ilgili başka ayrıntılar sorulduğundaysa net bir karşılık almak mümkün değil. Zira havayolu şirketi şimdi bir uçak modeli seçmiş değil. Aslında bu uçaklarda şimdi inşa edilmiş değiller. Yapılacak seferlerin iniş ve kalkış noktaları, uçuş mühleti ve uzaklığı hakkındaki öteki ayrıntılarda açıklanmış değil. Şirket gelişmelerin devam etmesi durumunda daha fazla ayrıntı açıklayacağını belirtiyor.

İlk elektrikli ticari uçuş hangi uçakla gerçekleşebilir?

Aslında bu soru için epey erken. Zira birçok havacılık firması husus üzerinde çalışıyor fakat birçoğu projelerini açıklamış değiller. Buda aslında vakti geldiğinde kaç farklı yolcu jetinin piyasada olacağını bilemeyişimizin göstergesi. Ancak bu ihtimaller ortasında bir tanesi epey güçlü: ES30.

İsveçli Startup Heart Aerospace tarafından geliştirilen ES30 büsbütün elektrikli bir uçak. 30 kişilik yolcu kapasitesine sahip uçak toplamda 200 kilometre menzile sahip olacak. Birinci etapta bu menzil düşük gelmiş olabilir lakin bahsi geçen aracın bir uçak olduğunu ve motorlarının ne kadar büyük güçler üretmeleri gerektiğini unutmayın. 200 kilometre menzil bilhassa giriş düzeyi için hayli başarılı.

ES30 şu anda 4 adet elektrikli motora sahip. Azamî 20 bin fit rakımda uçabiliyor. Uçağın menzili 200 kilometre aralık için büsbütün elektrikli, 400 kilometre içinse hibrit formda artıyor. 2028 yılında birinci uçuşunu yapması bekleniyor. Pekala siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Elektrikli yolcu uçaklarıyla uçuşlar başlıyor: İlk rezervasyonlar yapılmaya başlandı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir