featured

Elon Musk’un beyin çipi projesi insanlar üzerinde denenecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’li iş insanı Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin beşerler üzerinde denenmesine başlanması için ABD Besin ve İlaç Yönetiminden ( Fda ) onay aldığını açıkladı.

DENEY EVRESİ İÇİN MÜRACAATLAR ALINACAK

BBC’nin haberine nazaran, Neuralink toplumsal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, beyin çipi projesinin FDA tarafından onayının “birgün birçok beşere yardım etmesini sağlayacak kıymetli bir adım” olarak nitelendirildi. Açıklamada, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği sayesinde onay alındığı, deney kademesi müracaatları için gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi.

FELÇ VE KÖRLÜK ÜZERE RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİ HEDEFLENİYOR

Neuralink firması, kelam konusu projeyle, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük üzere nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli bireylerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

MAYMUNLAR ÜZERİNDEKİ TEST BAŞARILI

Daha evvel maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri muvaffakiyetle yorumlayarak aygıtlara aktardığı kaydedildi. Öte yandan uzmanlar, Neuralink’in beyin implantlarının, yaşanabilecek olası teknik ve güvenlik telaşları dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda ihtarda bulunuyor.

Kaynak: AA / Murat Karadağ – Teknoloji
Elon Musk’un beyin çipi projesi insanlar üzerinde denenecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir