featured

En çok kullanılan Android sürümleri belli oldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya üzerindeki bir kişinin ortalama en az bir adet akıllı telefonu olduğunu düşünürsek kesim büyük bir alanı kaplıyor. Birçok şirket, akıllı telefon ve tablet kesiminde kıyasıya bir rekabet içerisinde. O denli ki dalda en büyük payı Android modeller alıyor.

Android 11, Android aygıtların yüzde 23,1’lik kısmına hizmet veriyor

Android Studio, işletim sistemlerinin aygıtlar üzerindeki durumuna ait çarpıcı bir raporlarına bir yenisini daha ekledi. Google, şu anda Android 14 dağıtımı için hazırlıklarını sürdürse de şirketin son sürümleri dağıtım açısından benzeri bir başarıyı gösteremiyor. Şirketin evvelki yıllarda piyasaya sürdüğü Android 11 ve 12, küçük düşüşler yaşasa da hala Android sürümleri ortasında tanınan konumdalar.

Yapılan paylaşıma nazaran Android 11, Android aygıtların yüzde 23,1’lik kesiti tarafından kullanılmaya devam ediyor. Son sürüm olan Android 13, yüzde 15 ile yükselişine devam ediyor. Android Studio’nun geçen ay yayınladığı raporda bu oran yüzde 12,1’di. Android sürümleri ortasındaki makas giderek daralıyor.

Google’ın son sürümleri muhakkak bir vakit çizelgesine uygun olarak dağıttığı ise bilinen bir gerçek. O denli ki yeni sürümler birinci olarak amiral gemisi aygıtlara sunuluyor. Android aygıtların yüksek donanımlı ve kıymetli bir hal alması, ulaşılan hissede düşüşe sebep oluyor.

Öte yandan Google, Android 14 Beta 2.1 güncellemesini yayınladı. Android 14’ün birinci beta sürümü birçok kusurla doluydu. Bundan ötürü da Google, sıkıntıları düzeltmek için Beta 1.1’i süratli bir halde sundu. Lakin bu güncelleme de problemleri çözmek için kâfi olmadı. Sonrasında Google I/O 2023 etkinliği sırasında Andoid 14 Beta 2 ile meseleleri kimileri tahlile kavuştu.

En çok kullanılan Android sürümleri belli oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir