featured

Erdoğan’ın açıkladığı yeni Kabine dünya basınında! Mehmet Şimşek için övgü dolu ifadeler kullandılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen programda ‘Türkiye Yüzyılı Kabinesi’ni açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaları dünyada geniş yer buldu. Memleketler arası casuslar bu gelişmeyi ‘acil’ kodu ile abonelerine duyururken pek çok gazete ve televizyon objektiflerini Türkiye’ye çevirdi.

“ULUSLARARASI SAYGINLIĞA SAHİP ESKİ BİR BANKACI…”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı” başlığı ile çıkan Katar merkezli Al Jazeera “Uluslararası saygınlığa sahip eski bir bankacı iktisadın en üst sıralarında yer aldı, güçlü bir istihbarat şefi dışişleri bakanı oldu” dedi.

“ORTODOKS İKTİSAT SİYASETİNE GERÇEK İLERLENEBİLİR”

İngiliz Guardian “Atamalar, başkanın misyondaki üçüncü on yılının ortodoks ekonomi siyasetine hakikat ilerleyebileceğini ima ediyor” yorumunda bulundu.

“DAHA KLASİK İKTİSAT SİYASETLERİNE DÖNÜŞ”

Euronews bu gelişmeyi “Erdoğan, tarihi üçüncü devir için Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak yemin ettikten sonra yeni kabineyi belirledi” başlığı ile okurlarına sunarken İngiltere merkezli Middle East Eye “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni seçilen hükümeti, daha klasik iktisat siyasetlerine dönüşün ipuçlarını veriyor” dedi.

“ŞİMŞEK’İN ATANMASI FAİZ ARTIRIMLARINA YER HAZIRLAYABİLİR”

Voice of America ise haberinde şu sözlere yer verdi; “Cumhurbaşkanı Erdoğan Mehmet Şimşek‘i kabinesine atadığında, yeni seçilen hükümetinin daha ortodoks iktisat siyasetlerine döneceğinin sinyalini verdi. Analistler, Şimşek’in hazine ve maliye bakanlığına atanmasının önümüzdeki aylarda faiz artırımlarına taban hazırlayabileceğini söylüyorlar.”

“GÖREV YAPTIĞI DEVİRDE FİNANS PİYASALARI TARAFINDAN BÜYÜK HÜRMET GÖRÜYORDU”

Wall Street Journal “Türkiye’de Erdoğan, ekonomik değişimin sinyalini vererek yeni Kabine atadı” yorumunda bulunurken Al Arabiya yeni periyodun kilit isimlerini yazdı. “Erdoğan’ın yeni kabinesindeki kilit isimler” başlıklı haberde Mehmet Şimşek için “2009 ile 2018 yılları ortasında maliye bakanı ve başbakan yardımcısı olarak vazife yaptığı periyotta finans piyasaları tarafından büyük hürmet görüyordu” denildi.

“ORTODOKS BİR İKTİSADI YÖNETİCİSİ CEVDET YILMAZ”

Dışişleri Bakanı olan Hakan Fidan için “Fidan, 2010 yılından bu yana Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) başkanlığını yürütüyor ve öncesinde Erdoğan’ın başbakanlık danışmanıydı” diyen Al Arabiya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Cevdet Yılmaz için şu yorumda bulundu; “Ortodoks bir iktisat yöneticisi olan Cevdet Yılmaz, lider yardımcılığına atandı.”

YAŞAR GÜLER DE GENİŞ YER BULDU

Kabinenin kilit isimleri ortasında gösterilen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ise uzun müddet başta İstanbul olmak üzere pek çok vilayette valilik yaptığının altı çizildi. Savunma Bakanı olarak Yaşar Güler’in atandığını belirten Al Arabiya haberinde şu tabirlere yer verdi; “49 yıldır silahlı kuvvetlerde misyon yapan 69 yaşındaki Güler, 2018’den beri genelkurmay lideri. Selefi Hulusi Akar’ın savunma bakanı olmasının akabinde bu vazifeye atanan Güler, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri harekatı sırasında genelkurmay lideriydi. 2019 ve 2020’de ve ayrıyeten orada ve Irak’ta müteakip askeri operasyonları denetledi.”

Erdoğan’ın açıkladığı yeni Kabine dünya basınında! Mehmet Şimşek için övgü dolu ifadeler kullandılar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir