featured

Erdoğan’ın NATO zirvesindeki adımları İngiliz medyasında gündem oldu: Hedeflerinin çok ötesine uzanıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Önderler Tepesi’nin akabinde basın toplantısı düzenledi. “Müttefiklerimize terör örgütleri ortasında ayırım yapmayın, İslam düşmanlığı ile uğraş edin demeyi kendimize zul sayıyoruz” diyen Erdoğan, “NATO’nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizm ile çaba alanındaki uğraşların artırılması şart” tabirlerini kullandı. İsveç’in üyeliğinin onaylanması için TBMM onayının gerektiğini hatırlatan Erdoğan’ın bu açıklamaları bilhassa İngiliz medyasında geniş yankı buldu.

“EKİM AYINDAN EVVEL ONAYLANMAYACAĞINI SÖYLEDİ”

İngiliz Independent gazetesi “Türkiye Cumhurbaşkanı, İsveç’in NATO üyelik amacının Ekim ayından evvel Türkiye parlamentosu tarafından onaylanmayacağını söyledi” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ VAZGEÇİLMEZ BİR OYUNCU OLARAK POZİSYONLANDIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Express gazetesi ise “Erdoğan’ın İsveç’in NATO maksadına yeşil ışık yakması, Batı için değerli bir ileti gizliyor” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde “Erdoğan, Türkiye’yi global bağlantılarda vazgeçilmez bir oyuncu olarak pozisyonlandırmaya çalışırken, hesaplı ataklarının sonuçları askeri mutabakatların ve AB üyelik gayelerinin çok ötesine uzanıyor” sözlerine yer verildi.

“İHRACAT MAHZURLARININ KALDIRILMASINA ODAKLANIYOR”

Erdoğan’ın bu atılımlarının Türkiye’nin milletlerarası sahnede jeopolitik nüfuzunu ortaya koyma kararlılığını gösterdiğinin altını çizen İngiliz gazete şu değerlendirmede bulundu; “ABD idaresiyle yapılan birinci muahede, 40 F-16 uçağının yanı sıra 900’ün üzerinde havadan havaya füze ve 800 bombanın satın alınmasını içeriyor. Kanada ile yapılan ikinci mutabakat, Türkiye’ye silah satışının önündeki ihracat mahzurlarının kaldırılmasına odaklanıyor.”

“TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ TARTIŞMALARINI TEKRAR CANLANDIRDI”

NATO tepesi öncesi Erdoğan’ın yaptığı AB davetini hatırlatan Express “Şaşırtıcı bir biçimde Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliği tartışmalarını İsveç’in NATO’ya katılma amacına bağlayarak tekrar canlandırdı” dedi.

Erdoğan’ın NATO zirvesindeki adımları İngiliz medyasında gündem oldu: Hedeflerinin çok ötesine uzanıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir