featured

Ereğli’de geleneksel yağlı direk yarışları yasaklandı! Kararın gerekçesi belediye başkanını küplere bindirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1 Temmuz’da kutlanması planlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kaymakamlık kararıyla 3 Temmuz’a ertelendi. Her yıl klâsik olarak yapılan yağlı direk yarışları da Bölge Liman Başkanlığı’nın önerisi ileyine kaymakamlık tarafından kaldırıldı. Müsabakanın kaldırılmasının münasebeti ise direğe sürülen gres yağının denizi kirletmesi olarak gösterildi.

BELEDİYE LİDERİ POSBIYIK: KARAR BİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR

Karadeniz Ereğli Belediye Lideri Halil Posbıyık, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Bölge Liman Başkanlığı’nın önerisi ve Kaymakamlığın oluru ile Yağlı Direk Yarışları’nın kaldırılmasına ve kutlama gününün ertelenmesine reaksiyon gösterdi. Yağlı Direk Yarışlarının Ereğli’nin bir geleneği olduğunu vurgulayan Lider Posbıyık, şunları söyledi; “1 Temmuz 1935 yılından itibaren kutlanan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, ulusal bir bayramdır. Karadeniz Ereğli, doğal limanı ve coğrafik pozisyonu itibariyle de bir denizci kentidir. Yağlı Direk Yarışları ise bizim çocukluğumuzdan beri müddet gelen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları geleneğimizdir. Pandemi sürecinde orta verilen bu kutlamaların, bugün hiçbir geçerli münasebet gösterilmeden iptal edilmesi Karadeniz Ereğli halkını ve bizleri derinden üzmüştür.

“GELENEKLERİ YAŞATMAK, GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAKTAN GEÇER”

Bölge Liman Lideri tarafından 21 Haziran tarihinde basına yapılan bir açıklamada; ‘Yağlı Direk Yarışlarında kullanılan gres yağı, denizi kirletiyor’ denilmektedir. Sanki gemilerden boşaltılan sintine suları için de birebir hassasiyet gösteriliyor mudur? Ya da sintine suları nedeniyle gemi ticaretine müsaade verilmiyor mu? Gelenekleri yaşatmak, gerekli önlemleri almaktan geçer. Yağlı Direk Yarışları’na öncülük eden Bozhane Gençliği, deniz kirliliğine ve denizdeki yaşama en fazla hürmet ve itinası gösteren kısımların başında gelir. 1 saatlik yarışta gres yağından oluşabilecek kirliliği, belediyemiz su altı arama kurtarma grupları ve dalgıçlarla birlikte yarım saatte temizlerler. Ayrıyeten 200 metre kare alandaki aktiflikte oluşabilecek kirliliği günümüzde bertaraf edebilecek her türlü teknolojik imkan vardır. Bu münasebetler Karadeniz Ereğli’nin geleneklerinin yaşatılmasının önünde bir mahzur değildir.

“MADDİ İMKANSIZLIKLAR MÜNASEBET GÖSTERİLEMEZ”

Bazı idare kademelerinde lisana getirilen maddi imkansızlıklar da münasebet gösterilemez. Evvelce Liman Başkanlığı ve Deniz Ticaret Odası bir ortaya gelir, biz de Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak gerekli takviyesi vererek geleneklerimiz en hoş formda yaşatılırdı. Karadeniz Ereğli, bir çok acentesi bulunan denizci bir kenttir. Hiçbir mazereti kabul etmez. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Yağlı Direk Yarışlarının ertelenmesi Karadeniz Ereğli halkını ve bizleri ne kadar üzmüşse, kutlama tarihinin 1 Temmuz’da değil de 3 Temmuz’a alınması bu kederimizi katlamıştır.

Karadeniz Ereğli Belediye Lideri Halil Posbıyık.

“1 TEMMUZ ULUSAL BİR BAYRAMDIR”

Bayram tatili, bu kutlama gecikmesine mazeret olamaz zira 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı da ulusal bir bayramdır. Gününde kutlanması gerekir. Ereğli halkının iki bayramı bir ortada kutlamasında ne sakınca vardır. Bugüne kadar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın, 30 Ekim’de ya da birkaç gün sonra kutlandığı görülmüş müdür? Karar alanların, karar verenlerin bu millete karşı, Ereğli halkına karşı bir sorumluluğu olduğunu unutmaması gerekir. Yağlı Direk Yarışları geleneğimizdir, geri istiyoruz. 1 Temmuz denizcilik ve Kabotaj Bayramı, ulusal bir bayramdır, gününde kutlanmalı.”

Kaynak: ANKA / Aktüel
Ereğli’de geleneksel yağlı direk yarışları yasaklandı! Kararın gerekçesi belediye başkanını küplere bindirdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir