featured

Everdream Valley inceleme

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dede ve anneannenizin çiftliğinde yeri geldiğinde ayak işleri yeri geldiğinde ise çiftliğe göz kulak olduğunuz Everdream Valley’de çiftçilik ömrünü beğenilen ve tatlı grafiklerle benimseyeceksiniz.

EVERDREAM VALLEY İNCELEME

Okulların kapanıp yaz ayını dedenizin ve anneannenizin çiftliğinde geçirdiğiniz Everdream Valley’de karakterinizi istediğiniz üzere şekillendirebilirsiniz. Oyunun başlangıcında birçok seçeneğin bulunduğu karakter özelleştirme kısmında kendi karakterinizi oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında ise karakterinize farklı farklı kıyafetler satın alabilirsiniz.

İlk başta uzun müddettir uğranılmamış çiftlikte kurumuş kolları toplayarak, kırık çitleri tamir ederek, yerdeki çöpleri toplayarak geçirdiğiniz birinci dakikalarda çiftliğin uzun bir tadilata gereksinim duyduğunu hissedeceksiniz.

Dede ve anneannenizden aldığınız misyonlar ile bu tadilat evresini yavaş yavaş yapıyorsunuz. Çiftlikten kaçan koyun sürüsünü geri getirerek, kaybolan ineğinizi evcil hayvanız sayesinde bularak çiftlikte hayvancılığa da adım atmış oluyoruz. Daha sonrasında ise tarlanıza meyve ve sebzeler takım, ağaçtan elmalarınızı topladığınızda çiftliğinizde tarıma da adım atıyorsunuz.

Everdream Valley, çiftçilik simülasyonunda bir oldukça ayrıntılı yapılmıştır. İnek sağma animasyonundan koyunları kırpmaya kadar birçok farklı ayrıntılar bulunmaktadır. Öteki oyunlara göre bu süreçler daha ayrıntılı yapılmıştır. Bu da çiftçilik dünyasına daha yakın hissetmenizi sağlamaktadır.

Oyunda bir tüccar bulunmaktadır. Çiftlikteki hasatlarınızı bu tüccara satabilirsiniz. Tüccarda ise çeşitli hayvanlar, çeşitli eserler, kıyafetler ve envanter büyütmek için çanta üzere birçok farklı eşya satın alabilirsiniz.

Oyunun başında bir evcil köpek evlatlık ediniriz lakin bu köpekle çabucak içli dışlı olamayız. Everdream Valley, bu hususta öteki oyunlardan daha farklı olmak istemişki köpekle aranızı düzgün tutabilmek için bir müddet onunla oyun oynamanız gerekmektedir.

Everdream Valley’de oyuncular ağaç kesebilir, kestiği ağaçları testere ile oduna dönüştürebilir, daha sonra ise gerekli gereçleri birleştirerek birçok farklı eşya craftlayabilirsiniz. Oyunun haritasından bahsetcek olursak haritası epey büyük ve bulunduğunuz bölgenin dışarısına çıkabilmek için ise kırık köprüleri tamir etmeniz gerekiyor. Bölgenizin etrafında farklı farklı meyve ağaçları bulunuyor. Bunları kürek sayesinde kökünden sökerek kendi çiftliğinize taşıyabilir ve bu sayede de çiftliğinizi büyütebilirsiniz.

Gece gündüz döngüsü ile gündüzleri vazifelerinizi yerine getirerek geceleri çiftlik meskeninde uyuyabilirsiniz. Hergün dedenizin yanına uğrayarak sizin için topladığı meyve ve zerzevatları envanterinize ekleyebilirsiniz. Daha sonra ise bunları tüccara para karşılığında satabilirsiniz.

Tüm ayrıntılarıyla Everdream Valley, beni kendine çeken bir çiftlik simülasyon oyunu oldu. Huzurdolu açık dünya ile ardınıza yaslanıp rahatlamak için birebir oyundur. Ayrıyeten oyun çiftlikle ilgilenmekten ibaret değil. Geceleri kamp kurabilir, ağaç konut yapabilir, balık tutabilir, yemek yapabilir, mobilya inşa edebilir ve hazine avına çıkabilirsiniz. Bu nedenle açık dünyasında eğlenmek için çokça aktivite bulunmaktadır.

Oyunda benim eksik bulduğum birkaç nokta bulunmaktadır. Birinci olarak gözüme batan nokta ise misyonların az ayrıntıya sahip olması. Oyuna yeni başlayanlar için birtakım misyonlar anlamsız olabiliyor. Dedenizden misyonu alıyorsunuz ve ne yapmanız gerektiğine dair birkaç dakika açıklama bulamıyorsunuz. Bu hususta misyonların daha fazla ayrıntılı olması oyuna daha yeterli bir tecrübe katabilir.

Bir başka eksik bulduğum nokta ise dayanıklılık konusu. Karakterimizin bir dayanıklılık (Stamina) barı bulunmaktadır. Bu bar yemek yediğiniz takdirde yükseliyor, lakin benim eksik bulduğum nokta ise dayanıklılık bari sona ulaştığında tekrardan koşmak yahut ağaç kesmek için dayanıklılık barını sonuna kadar dolmasını beklemeniz gerekmektedir. Yarısı dolsa bile yürümekten öteki rastgele bir süreç yapamıyorsunuz.

Everdream Valley inceleme

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir