featured

F-16 Blok 70’te sorunlar bitmiyor: ABD teslimatları geciktirecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin ortası bir müddettir F-16 Blok 70 gündemiyle meşgul. Amerika Blok-70 modernizasyon kitlerini Türkiye’ye vermemekte ısrarcı. Lakin yalnızca Türkiye ile ortası bozuk değil. Tayvan ile de sıkıntılar çıkmaya başladı. ABD Tayvan ile imzaladığı mutabakattaki teslimat tarihini önemli oranda geciktirecek. Sebebi ise Blok-70 modernizasyonundaki yazılım problemleri. İşte detaylar…

Tayvan F-16 Blok 70 ve ABD’nin tavrından şad değil!

defense-aerospace haberine nazaran, Amerika Birleşik Devletleri F-16 Blok 70 modernizasyon paketlerinin teslimatlarını yapmaya başladı. Bu kapsamda müttefik ülkelere satılan F-16 Blok 70’ler bir bir ülkelere teslim edilecekti. Fakat Blok 70 bünyesindeki yazılım sıkıntıları teslimatların önüne geçmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-Cheng, Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde yer alan savunma sanayii firmalarının odaklarının Ukrayna-Rusya savaşı olduğunu ve bu sebeple teslimatların geciktiğini belirtti. Savaş sebebiyle firmaların bu ülkelere silah satma konusunda ağırlaştıklarını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamaya göreyse durum tam olarak bu türlü değil. ABD uçaklarda kaynaklanan yazılımsal problemler sebebiyle bu türlü bir durum yaşandığını belirtti. F-16 Blok 70 Viper modelinde yaşanan meseleler çözüldükten sonra teslimatlar devam edecek.

ABD Tayvan’a teslimat konusunda 2026 yılını işaret etmişti. Mutabakat içerisinde de 2026 yılı belirlendi. Fakat ABD teslimatların 2026 yılına yetişmeyeceğini belirtiyor. Mevzuyla ilgili olarak Tayvan memnuniyetsizliğini lisana getirse de 2026 yılına kadar rastgele bir şey yapma hakkına sahip değil. ABD tarafından gelen açıklamaysa teslimatların hızlanacağı istikamette.

Tayvan şu ana kadar toplamda 66 adet F-16 Blok 70 siparişi verdi. Teslimatların tamamlanmasıyla Asya bölgesinde en fazla F-16’ya sahip 2. ülke olacak. Birinci üllkeyse 200 adet F-16 ile Türkiye. Pekala siz ABD’nin F-16 teslimatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

F-16 Blok 70’te sorunlar bitmiyor: ABD teslimatları geciktirecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir