Facebook, 2021’in en berbat şirketi oldu!

Yahoo Finance, her Aralık ayında piyasa performansına ve o yıl elde ettiği başarılara nazaran yılın şirketini seçiyor. Meta formunda karşımıza çıkan Facebook, 12 ay boyunca yaşanan çalkantılı tartışmalar ve kamuoyu yansısı ile Yahoo Finance tarafından yılın en makus şirketi olarak taçlandırıldı.

Microsoft (MSFT), bu yıl 2 trilyon piyasa pahasını ve Aralık ayı itibariyle pay senedi fiyatında yüzde 53’e varan artışla yarışı tamamladı. Lakin toplumsal medya devi Facebook’un bu yıl Metaverse olarak tekrar markalaşması, görünüşe nazaran kullanıcılarını rahatsız etti.

Facebook, Çin şirketini geçemedi

Her yıl yılın en âlâ şirketini taçlandıran Yahoo Finance için Microsoft en üst sırada yer alıyor. Bununla birlikte Yahoo Finance, yılın en makus şirketi için de hazırlıklar yaptı. Bu seçim için Meta olarak bilinen Meta, en üst sırada yer alıyor.

1000’den fazla kişinin katıldığı ankete nazaran Facebook, Çin’in e-ticaret platformu olan ‘Alibaba’ya kıyasla yüzde 50 daha fazla oy aldı. Bu durumda da yılın en berbat şirketi olarak seçildi.

Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg‘e nazaran şirket, yeni bir tarafın başlangıcı olarak “Meta” ismi altında yine bir marka haline geldi. Bu yeni ismin büsbütün dijital olan “Metaverse” dünyasını oluşturma gayesine de ahenk gösteriyor.

Facebook kendini kurtarabilir mi?

Ankete katılanlar, sansür ile ilgili telaşları, Instagram’ın akıl sıhhati üzerindeki tesiri ve mahremiyetle ilgili raporların yanı sıra Facebook’a karşı bir şikayet isteğine sahip. Anket sonuçları şirket için olumlu olmasa da, iştirakçilerin yüzde 30’u Facebook’un kendini kurtaracağı konusunda olumlu düşünüyor.

Kimi anket iştirakçileri, Facebook’un yaptıklarını, kabul ederek, özür dileyerek ya da bir ziyanını aksine çevirmek için bir vakfa kârının kıymetli ölçüsünü bağışlayarak kendisini kurtarabileceğini belirtti. Kimi şahıslar ise Meta’nın yine bir marka haline gelme konusunu, alaycı bir teşebbüs olarak görüyor.

Kıymetli ölçüde cevap, yöneticilere ve kurucu ve CEO Mark Zuckerberg’e odaklandı. Anketteki kızgın yatırımcılar için ise kendini kurtarmanın yolu ise pay senedinin fiyatını arttırmak formunda.

Yorum yapın