featured

Faiz kararı sonrası Merkez Bankası’ndan ilk adım! Menkul kıymet tesis oranı yüzde 5’e düşürüldü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası sadeleştirme siyaseti kapsamında birinci adım olarak menkul değer tesis oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine karar verildi. Bildirim kapsamında, menkul değer tesis oranı, gerçek ve hukukî kişi için hesaplanan hisselerden düşük olanı yüzde 57’nin altında kalan bankalar için 7 puan artırımlı, yüzde 70 ve üzerinde olan bankalar için 2 puan indirimli uygulanacak.

“YÜZDE 10’UN ALTINDA DÖNÜŞÜM YAPILMASI HALİNDE…”

Tebliğe eklenen “Bankaların dönüşüm oranına nazaran menkul değer tesisine ait süreksiz uygulama” kapsamında şunlar kaydedildi; “29 Eylül 2023 (dahil) hesaplama tarihine kadar uygulanmak üzere, mevduat ve iştirak bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt sistemi temel alınarak Merkez Bankasınca belirlenen yol ve temellere nazaran bankalarca hesaplanacak yabancı para mevduat/katılım fonundan Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüşüm oranına nazaran yüzde 10’un altında dönüşüm yapılması halinde eksik kalan kısmın iki katı meblağında menkul değer bloke olarak tesis edilir.

“MERKEZCE BELİRLECEK FİYATIN ALTINDA OLAN BANKALARA UYGULANMAZ”

Tesis mühleti, hesaplama tarihini takip eden ayın son cuma günü başlar, tesis başlangıcını takip eden altıncı ayın son cuma gününden bir evvelki gün sona erer. Bu unsur kararları yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu büyüklüğü Merkez Bankasınca belirlenecek fiyatın altında olan bankalara uygulanmaz.”

“SADELEŞME KADEMELİ BİÇİMDE SÜRECEK”

TCMB’nin internet sitesinde yer alan açıklamada da “Para Siyaseti Heyetinin 22 Haziran 2023 tarihli kararında mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin, tesir tahlillerine dayanarak ve kademeli bir anlayışla sadeleştirileceği tabir edilmiştir” bilgilendirilmesi yapıldı.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Bu kapsamda birinci adım olarak, menkul değer tesisi uygulamasının piyasa sistemlerinin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek doğrultuda sadeleştirilerek Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtilen açıklamada, sadeleşme sürecinin Para Siyaseti Şurasının ilan ettiği prensipler doğrultusunda kademeli olarak süreceği bildirildi.

Faiz kararı sonrası Merkez Bankası’ndan ilk adım! Menkul kıymet tesis oranı yüzde 5’e düşürüldü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir