featured

Filipinler’de yanardağ alarmı! 13 bin kişi tahliye edildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filipinler‘in başşehri Manila’daki ülkenin en faal yanardağı Mayon Yanardağı’nın güney yamacında dün gece ağır lav akıntıları başladı.

ALARM DÜZEYİ YÜKSELTİLDİ

Filipinler Volkan Bilimi ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs), yanardağ faaliyetinin şiddetlenmesi durumunda alarm düzeyinin yükseltildiğini bildirdi. Enstitü, tahliye bölgesinin genişletilebileceğini ve halkın acil durum sığınaklarına tahliyesi için hazırlanmaları ihtarında bulundu.

13 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Albay eyaletinin başşehri Legazpi’den 14 kilometre uzakta bulunan Mayon Yanardağı’nın 6 kilometre etrafında yaşayan 13 bin kişinin zarurî tahliyesi yapıldı. Yasak olmasına karşın bölgede tarımla uğraşan köylüler yaşıyor. Yüksek risk alanından çiftlik hayvanları da tahliye ediliyor.

2018’DE PATLAMIŞTI

Patlama ihtimaline karşı yanardağ etrafında alarm düzeyi 5 düzeyli sistemde 3’e çıkarılmıştı. 3’üncü düzey, düşük şiddetli sarsıntılar, güçlü buhar ve kül patlamaları, lav akıntıları ikazını içeriyor. Mayon Yanardağı, 2018’de patlayarak on binlerce kişinin meskenlerini terk etmesine neden olmuştu. Filipinler, Pasifik’te “Ateş Kuşağı” olarak isimlendirilen, zelzelelerin ve volkanik patlamaların ağır yaşandığı fay çizgisi üzerinde bulunuyor.

Kaynak: AA / Ekim Manduz – Dünya
Filipinler’de yanardağ alarmı! 13 bin kişi tahliye edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir