featured

Fransa’dan havacılık sektörünü etkileyen şok karar: Uçuş sayıları düşüşte!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünya artık global ısınmanın farkında. Her geçen gün tehlikenin boyutu artarken birçok ülke bu bahiste yeni tedbirler almaya çalışıyor. Fransa’da bu ülkelerden biri. Fransız hükümeti geçtiğimiz günlerde ülke içi havacılık dalını etkileyecek yeni bir karar aldı. İşte Fransa hükümetinin kısa uzaklık uçuş yasağı hakkında detaylar…

Fransa kısa aralık uçuşlarının tümünü yasakladı!

CNBC’nin haberine nazaran, Fransa hükümeti karbon ayak izini küçültmek ismine yeni kararlar alıyor. Bu kararlar doğrultusunda Fransa içerisindeki tüm kısa ara uçuşlar yasaklandı. Böylelikle kısa aralar için harcanan jet yakıtları tasarruf edilmiş olacak ve etrafa bırakılan ziyanlı gaz salınımı da azaltılmış olacak.

Hükümet kararı kendisi duyurdu. Lakin şu sorular sorulmaya başlandı. Hangi uçuşlar kısa ara olarak kabul ediliyor? Hükümetin açıkladığı kararlara nazaran demiryolu ulaşımı ile 2.5 saat süreyi aşmayan uzaklıklar ortası düzenlenen uçuşlar bu kapsama giriyor. Yani demiryolu ile 2.5 saatin altında gitmek istediğiniz yere gidebiliyorsanız o uzaklık ortasında havayolu kullanımınız yasak.

Bu durum şu an havayolu şirketlerini kapsıyor. Yani kendinize ilişkin bir uçağınız varsa istediğiniz yere gidebilirsiniz. Bir sonunuz yok. Yasa aslında 2 sene evvel parlamento da kabul edildi. Lakin itirazlar sebebiyle 2023 yılında yürürlüğe alındı. Velhasıl erken alınan lakin geç uygulanan bir karar.

Karar birinci çıktığındaysa mühlet 5 saati kapsıyordu. Yani demiryoluyla 5 saatte kısa bir müddette gidebileceğiniz yerler için uçuşlar yasaklanacaktı. Fakat Fransa’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi AirFrance bu karara itiraz etti. İtirazlar sonucu 5 saat kuralı 2.5 saate indirildi.

Fransız havayolu nakliyeciliğinde düzenlenen seferlere bakıldığında AirFrance Havayolu şirketinin karara itiraz etmesi haklı bir sebepti. Zira kural 5 saati kapsıyor olsaydı AirFrance’ın yurtiçi olarak düzenlediği seferlerin neredeyse yarısı yasaklanmış olacaktı. Bu da büyük bir havayolu şirketinin giderek küçülmesi manasına gelecekti.

Peki siz neler kısa aralık uçuş yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Türkiye’de Ankara-İstanbul üzere kısa aralık uçuşlarının da yasaklanması gerekli mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Fransa’dan havacılık sektörünü etkileyen şok karar: Uçuş sayıları düşüşte!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir