featured

Fransa’dan şaşırtan karar: Devlet casus yazılım kullanacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji, artık hayatın her alanında tesirini gösteriyor. İnsanoğlu, birçok kesimde bu gelişimlerden faydalanıyor. Elbette bu gelişmeler, kimi alanlarda korkutucu boyutlara gidebiliyor. Fransız hükümetinin aldığı bir karar, toplumda tartışma konusu oldu.

Fransız kolluk kuvvetleri, suçluları yakalamak için casus yazılım kullanacak

Fransa değişik bir adalet ıslahat yasasını onaylamaya hazırlanıyor. Yasa, Le Monde gazetesine nazaran yasa, Fransız kolluk kuvvetleri casus yazılım kullanmasının önünü açacak. Buna nazaran kolluk kuvvetler, akıllı telefonları ve öteki elektronik aygıtları aracılığıyla suçluları gözetleyebilecek.

Kullanılacak olan casus yazılım ile kuşkulu bireylerin aygıtlarındaki mikrofon ve kameraya erişim sağlanacak ve GPS pozisyonları elde edilebilecek. Elbette yasa, halk ortasında tartışmalara neden oldu. Fransa Adalet Bakanı, “insanların hayatı kurtulacak” diyerek maddeyi savundu.

Yasanın Fransa’daki tartışmaların eşiğinde gelmesi, tenkitlere neden oldu. Adalet Bakanı Éric Dupond-Moretti bunun “yılda sadece düzinelerce davayı” etkileyeceğini savunsa da sivil toplum örgütlerinden büyük yansılar geliyor.

Öte yandan kelam konusu yazılımın her hata için kullanılmayacağı belirtiliyor. Buna göre en az beş yıl mahpus cezası gerektiren cürümler, terör cürümleri ve organize hatalar üzere durumlarda kullanılacağı söylenenler ortasında. Elbette bu açıklama birçok bölümü rahatlatmış değil.

Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Fransa’dan şaşırtan karar: Devlet casus yazılım kullanacak!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir