featured

G7 ülkeleri yapay zeka için anlaştı: Hiroşima Süreci başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ChatGPT gibi yapay zeka araçları son aylarda epeyce büyük yankı uyandırmayı başardı. Teknolojinin süratle büyümesi ise dünya çapında kimi tasalara yol açtı. Geçtiğimiz günlerde Japonya’da toplanan G7 ülke başkanları ise üretken yapay zeka araçları için bir dizi düzenlemenin uygulanacağını bildirdi.

G7 ülkeleri, global yapay zeka düzenlemesi için çalışıyor

Son vakitlerde dünyanın birçok noktasında yapay zekalar tenkitlerin odağında yer alıyor. Tasaları gidermek için ortak bir açıklamada bulunan G7 ülkeleri ise “Hiroşima Sürecini” başlatacaklarını söyledi. Bu muahede, ortak bedellere dayalı global standartların oluşturulmasını ele alacak.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, yapay zekanın gelişiminde insan merkezli bir yaklaşımın ehemmiyetini vurguladı. Bu hususta data alışverişinin global seviyede yapılması davetinde bulundu. Kishida ayrıyeten yapay zekanın ziyanlı hedefler yahut yanlış bilgilerde kullanılmasını önlemek için finansal takviye sağlanacağını bildirdi.

Hiroşima Süreci, G7 ülkelerinin daha evvel aldığı düzenleme kararını takip ediyor. “Riske dayalı istikrarlı yaklaşımı” benimseyen ülkeler, yapay zeka çalışmalarının devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Lakin İtalya ve AB dahil olmak üzere daha evvel birçok ülke ChatGPT’ye süreksiz yasaklar uyguladı.

Öte yandan Avrupa Komitenin “Yapay Zeka Yasası” isimli bir düzenleme üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu mevzuda öncü olan Komite, yapay zeka projelerini “kabul edilemez”, “yüksek”, “sınırlı” ve “minimum” riskli biçiminde kategorilere ayırıyor.

Daha evvel OpenAI CEO’su Sam Altman da yapay zekaya yönelik düzenlemelerin kural olduğunu söyledi. Yapay zeka araçları geliştiren şirketlere lisans verecek bir kurum da dahil olmak üzere, çeşitli adımlar atılmasının değerine vurgu yaptı.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

G7 ülkeleri yapay zeka için anlaştı: Hiroşima Süreci başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir