featured

G7 ülkelerinden yapay zeka için kritik açıklama geldi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve G20’den sonra G7 ülkeleri de yapay zeka için kıymetli kararlar aldı. Yapılan açıklama sonasında, süratle gelişen teknolojiden yararlanmak için yapay zekanın kullanımını teşvik edileceği söylendi. Riske dayalı“denetleyici yapay zeka” oluşturulmasına karar verildi.

G7, riske dayalı “denetleyici yapay zeka” oluşturacak

G7 ülkeleri tarafından paylaşılan ortak açıklamada, ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının sunduğu fırsatlar ele alındı. Japonya’da bir ortaya gelen ülkeler, yapay zeka için milletlerarası bir mutabakat yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıyeten kapalılık korkuları ve berbata kullanım açısından tedbir alınması önerisi yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada, “G7 ülkeleri, yapay zekanın topluma ve iktisada sağlayabileceği potansiyel yararların farkında. Fakat bu teknolojilerin berbata kullanımı önlemek için dikkatli idare ve nezaret gerektirdiğini de kabul edilmeli” denildi.

Japonya’daki iki günlük toplantıda; bilgi saklılığı, siber güvenlik ve gelişen teknolojilerin düzenlenmesi dahil olmak üzere dijital iktisatla ilgili çeşitli bahisleri alındı. Buna nazaran ülkeler, yapay zekayı teşvik edecek lakin ortak bir yasa tasarısı üzerinde çalışacak.

G7 ayrıyeten ChatGPT üzere araçlarda kullanılan bilgilerin kapalılığını ele aldı. Bilgilerin inançlı halde transfer edilmesini sağlayacak memleketler arası bir düzenleme oluşturulması gerektiği söylendi.

Kişisel datalar ChatGPT ile tehlikede olabilir. Daha evvel gerçekleştirilen bir araştırma, şirketlerin zımnî dokümanlarının yapay zekaya sızabileceğini söyledi. Yapay zeka sohbet botları ve başka yazı araçlarını kullanan şirketler, bilgi sızıntılarına karşı savunmasız kalabilir.

G7 ülkelerinden yapay zeka için kritik açıklama geldi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir