featured

Gazeteci Deniz Yücel hakkında yakalama kararı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Deniz Yücel ismine avukatı Merve Turhan katıldı. Gelen evrakın okunduğu duruşmada, Almanya hükümetinin isimli yardım (istinabe) evrakını iade ettiği belirtildi. Yücel’in avukatı Turhan, müvekkilinin daha evvel istinabe yoluyla tabir verdiğini kaydetti. Evrakın tekrar gönderilmesini talep eden Turhan, Berlin Büyükelçiliğinin bu kere evrakı kabul edeceğini söyledi.

DURUŞMA 17 EKİM’E ERTELENDİ

Mahkeme, istinabe evrakı iade edildiğinden tekrar evrak düzenlenmesine yönelik talebin reddine hükmetti.
Sanığa adresinde ulaşılamadığı ve bu nedenle savunması alınamadığından hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 17 Ekim’e erteledi.

DAVADA NELER OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Soruşturma Ofisince hazırlanan iddianamede, Deniz Yücel’in, Almanya’da yayın yapan Die Welt isimli yayın kuruluşunda, 26-27 Ekim 2016 tarihli yazılarındaki tabirleriyle ilgili kabahat duyurusunda bulunulduğu ve bu kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 301. hususunda karar bulan, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” kabahatinden soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün 13 Mart 2021’de Yücel hakkında soruşturma müsaadesi verdiği kaydedilen iddianamede, bu kişinin, 26 Ekim 2016’da Kürtlerle ve sonraki gün Ermenilerle ilgili Almanca yazdığı yazılardaki telaffuzlarının, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni aşağılayıcı nitelikte olduğu kaydediliyor.

1 YIL 2 AYDAN, 4 YIL 8 AYA KADAR MAHPUS CEZASI İSTEMİ

İddianamede, Deniz Yücel’in, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” cürmünden 6 aydan 2 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor. Sanık hakkında “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” cürmünden sonradan hazırlanan iddianame de birleştirme talebiyle birebir mahkemeye gönderilmişti. Sanığın bu cürümden da 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar mahpusu isteniyor.

Kaynak: AA / Dünya
Gazeteci Deniz Yücel hakkında yakalama kararı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir