featured

Gazeteci Mehmet Barlas, 81 yaşında hayatını kaybetti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşadığı rahatsızlık nedeniyle bir müddettir Şişli’de bir özel hastanede tedavi gören tecrübeli gazeteci Mehmet Barlas, 81 yaşında hayatını kaybetti.

MEHMET BARLAS KİMDİR?

Ankara’da 1942 yılında doğan Mehmet Barlas, lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden aldı. Gazeteciliğe şimdi öğrenci iken babasının Son Havadis’inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı. İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı devirde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışta, inceleme kısmında birincilik mükafatı aldı.

BAKANLIK TEKLİFİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Vakit, Akşam, Yeni Şafak üzere birçok gazetede çalıştı, köşe müellifliği ve yöneticilik yaptı. TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Hengameler Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

EMRE KONGAR İLE PROGRAM HAZIRLADI

2008 yılı içinde kısa bir mühlet ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı isimli programı hazırlayan Barlas, NTV Radyo’da Makam Farkı isimli programı düzenledi. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyetindedir. Barlas 1968 yılından beri kendisi de gazeteci Canan Barlas’le evliliğini sürdürmektedir. Barlas’ın iki çocuğu bulunmaktadır.

Gazeteci Mehmet Barlas, 81 yaşında hayatını kaybetti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir