featured

Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında iddianame kabul edildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katıldığı televizyon programındaki terör örgütü PKK/KCK’nın elebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamaları nedeniyle tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ‘ın yargılanmasına 4 Ekim’de başlanacak.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Televizyon programında terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamaları nedeniyle tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ ile ilgili yeni gelişme yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame üzerindeki incelemeleri tamamlayan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek tensip zaptını hazırladı.

İLK DURUŞMA 4 EKİM’DE

Sanık avukatı tarafından sunulan tahliye talepli dilekçeyi de kıymetlendiren mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Heyet, birinci duruşmanın 4 Ekim’de yapılmasını kararlaştırdı.

İDDİANAME

Hazırlanan iddianamede, Merdan Yanardağ’ın20 Haziran 2023’tekatılmış olduğu bir televizyon programındaki açıklamalarının 25 Haziran’da çeşitli toplumsal medya hesaplarında paylaşılması üzerine hakkında resen soruşturma başlatıldığı anlatıldı. Soruşturma kapsamında 27 Haziran’da tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ’ınörgüt önderini siyasi mahkum olarak kıymetlendiren ve rehin olarak tutulduğunu tez eden açıklamalarının bütün halinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün cebir, şiddet yahut tehdit içeren sistemlerini yasal gösterecek yahut örgütün cebir, şiddet yahut tehdit içeren yollarına başvurmayı teşvik edecek nitelikte olduğu söz edildi.

10 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

İddianamede, ülkemizde hala mevcudiyetini sürdüren terör tehdidi altında bulunduğu ve toplumun terör konusundaki hassasiyeti de göz önüne alındığında kuşkulu Merdan Yanardağ’ın kelamlarının kamu nizamı açısından bir tehlike doğurabilecek olduğunu kaydedildi. Yanardağ’ın “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Suçu ve hatalıyı övmek” cürümlerinden 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar mahpus isteniyor.

Kaynak: AA / Yeni
Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında iddianame kabul edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir