Gelecekteki AirPods modelleri beyin dalgalarını okuyabilecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz ayında verilen yeni bir Apple patenti, AirPods kulaklık serisine ekstra sıhhat izleme özellikleri ekleme konusundaki fikirleri ortaya koyuyor. Patent, çeşitli biyosinyalleri okuyacak olan kulakiçi kulaklıkların her tarafına dağılmış küçük elektrotların en son kullanımını açıklıyor. Bu patente nazaran gelecekte çıkacak AirPods’lar beyin dalgalarını okuyabilecek ve buna nazaran süreç yapabilecek.

AirPods, beyin dalgaları üzere biyosinyalleri okuyabilecek

Sağlık alanında gelişmek isteyen Apple, “Giyilebilir elektronik aygıt tarafından ölçülen biyosinyaller, bunlarla hudutlu olmamak üzere, bir elektroensefalografiyi (EEG) içerebilir. Kimi düzenlemelerde, elektromiyografi (EMG), elektrookülografi (EOG), elektrokardiyogram (elektrokardiyogram) üzere öbür biyosinyaller ölçülebilir.” sözlerini bu patentte kullanıyor.


Bir AirPods’un üzerine yerleştirilmiş elektrotlar. (Prototip)

Apple, kelam konusu küçük elektrotların hem kablolu hem de kablosuz kulaklık korumasının her yerine yerleştirilmesinin patentini aldı. Açıklama ayrıyeten, hem faal hem de referans elektrotların, bir kullanıcının kulak biçimi özelliklerine nazaran farklı ayrı yapılandırılması gerekebileceği konusunda da ikazda bulunuyor.

Biyosinyal ölçüm aygıtları, kulaklıkların ucuna da yerleştirilebilirken, Apple, kullanıcının elektroensefalografiyi yahut başka ölçüm oturumlarını başlatmak yahut bitirmek için yan tarafa nasıl dokunabileceğini gösteriyor. Apple’ın kullanıcı beyin dalgalarını ve başka biyosinyallerini nasıl ölçeceğini planlamak için çok çalışması gerekirken bunların hepsi şimdilik fikir alanında.

Ayrıca belirtmekte yarar var ki patentler ekseriyetle tüm münasebetleri kapsayacak ve ileriye dönük davalardan kaçınmak için mümkün olduğunca geniş dosyalanır. Kesin eser ekseriyetle onu açıklayan patentte dosyalanandan çok daha kısıtlı işlevselliğe sahip olur.

Apple, ünlü Mayo Clinic ve sıhhat araştırmacılarıyla iş birliği yaparak ve Watch serisiyle ölçüm tahlili kodunu kırmak için büyük bilgiler kullanarak FDA onaylı gerçek EKG takibini gerçekleştirmeyi başardı. Bununla birlikte, beyin dalgaları üzere biyosinyalleri okumak da yasal zorunluluktan geçmek zorunda kalacak, bu nedenle özelliği, gelecekteki bir AirPods sürümünde görmemiz biraz vakit alabilir.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Gelecekteki AirPods modelleri beyin dalgalarını okuyabilecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir