featured

Gök Alp Drone sisteminden Roketsan’ın geliştirdiği güdümlü mini füze ateşlendi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Roketsan’ın kıymetli bir konsepti olarak öne çıkan lazer güdümlü küçük füze METE, PAVO Group tarafından geliştirilen Gök Alp Drone sistemi ile ateşlendi. Test atışları devam eden lazer güdümlü küçük füze METE’nin seri üretimine başlamak için son evreye gelindi.

Gök Alp Drone sisteminden küçük füze ateşlendi

13 kg paylaod kapasitesi, 35 dakika vazife müddeti ile şiddetli hava ve saha şartlarında vazife yapabilen Gök Alp, tıpkı vakitte üzerinde barındırdığı teknolojilerle elektronik harp şartlarından etkilenmeyecek formda tasarlandı.

Roketsan tarafından geliştirilen ve yeni jenerasyon 40 milimetre bomba-atar silahları kullanılarak atılabilen lazer güdümlü küçük füze sistemi METE, mevcut konvansiyonel bomba-atar mühimmatının sahip olduğu azami menzillin ötesinde tesire sahip olmasıyla fark yaratıyor.

Hafifliği ve küçük boyutu ile küçük İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Kara Araçları (İKA) ve İnsansız Deniz Araçları (İDA) ve kara araçlarının kulelerine entegre edilebilecek formda tasarlanan METE, tek işçi tarafından bomba-atar ile ateşlenebilecek.

Zorlu harp şartlarında bile sarsıntı yaratmaz 

İnsansız Hava Aracı konseptine uygun olarak PAVO Group tarafından geliştirilen Gök Alp Drone sistemine entegre edilen METE’nin test atışlarını muvaffakiyetle tamamladığını belirten PAVO Group İdare Şurası Lideri Dr. Alper Özbilen;

“PAVO Group olarak tasarlayıp, ürettiğimiz Gök Alp dronumuzla Roketsanımızın Mete’si göklerde buluştu. METE’nin kullanıldığı birinci platform olan Gök Alp ise hem yararlı yük kapasitesi hem ateşlemeden etkilenmeyen stabil kalma kabiliyetleriyle ön plana çıkıyor. Özellikle küçük çaplı drone sistemlerinin bu biçimde mühimmatları kullanırken yaşadığı sarsılma ve irtifa kaybetme meselesini ortadan kaldıran Gök Alp Drone sistemi ile yurtdışı pazarında faal rol oynayacağız” dedi. 

Gök Alp Drone sisteminden Roketsan’ın geliştirdiği güdümlü mini füze ateşlendi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir