featured

Gökyüzünü delen gökdelenler: İşte Dünya’nın en yüksek binaları!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Burc Halife, Şanghay Kulesi üzere isimleri duymuşsunuzdur. Bilhassa İstanbul üzere metropol bir kentte yaşayanlar için “gökdelen” kavramı çokta yabancı değil. Pekala nitekim gökyüzünü delebilecek kadar uzun binalar hangileri? İşte sizler için Dünya’nın en yüksek binası ve binaları listemiz…

Manzara izlemek için birebir: Dünya’nın en yüksek binaları!

Listemizde Dünya üzerinde bulunan en uzun 5 binaya yer verdik. İşte sizler için hazırladığımız listemiz…

1- Burc Halife

Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan Burc Halife kulesi zirvesindeki anteni de dahil edildiğinde Dünya’nın en yüksek binası unvanını alıyor. Bilhassa lüks ve şatafat ile bilinen zenginlerin oyun parkı Dubai’de yer alan Burc Halife 828 metre yüksekliğinde ve toplamda 163 kata sahip. Binanın içerisinde çok sayıda asansör ve acil durum kaçış odası yer almakta. Ayrıyeten bina alışveriş merkezi, otel, ofis ve yaşama alanı üzere birçok konsepti içerisinde barındıran bir tesis diyebiliriz.

2- Şanghay Kulesi

Çin’de yer alan Şanghay Kulesi Dünya’nın ikinci, Doğu Asya’nın ise birinci en yüksek binası. Ayrıyeten bina en fazla bükülme açısına sahip dizaynlı bina unvanının da sahibi. 632 metre yüksekliğe sahip bina toplamda 128 kata sahip. 2015 yılında imali tamamlanan bina tekrar Burc Halife üzere alışveriş merkezi, otel, olağan daire vb. yapıların toparlandığı bir kompleks.

3- Ebrac el-Beyt

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde bulunan Ebrac el-Beyt listemizin 3. sırasında. 601 metre yüksekliğe ve 120 kata sahip olan bina tavan yüksekliği olarak da epeyce tezli. Yapının en yüksek 3. bina olmasının yanında bir de Dünya’daki en büyük saat kulesi olma unvanının da sahibi. Yapının üzerinde namaz saatlerini hatırlatmak ismine kocaman bir saat eklendi.

4- Ping An International Finance Centre

Dünya üzerindeki 2. en yüksek binanın akabinde 4. bina da Çin’de yer alıyor. Shezen bölgesinde yer alan bina bu bölgedeki en yüksek bina. İsminden da anlaşılacağı üzere finans merkezi olan bina içerisinde ofis konseptinde bir çok şirketi barındırıyor. 599 metre yüksekliğe sahip olan bina toplamda 115 kata sahip.

5- Goldin Finance 117

Listemizin 5. sırasında da tekrar bir finans merkezi var. Gökdelenler ortasında fark etmişsinizdir en çok finans kuleleri inşa edilmiştir. Zira finans merkezlerinin birbirinden uzak yerlerde bölünerek bulunmasından çok bir bütün olarak toparlanması istenmiştir. Bu sebeple de gökdelenler tercih edilmiştir. Goldin Finance 117 binası Çin’in Tientsin bölgesinde yer almakta. Uzunluğu 597 metre olan bina toplamda 128 kata sahip.

Peki siz Dünya’nın en yüksek binası/binaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gökyüzünü delen gökdelenler: İşte Dünya’nın en yüksek binaları!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir