Google, banka hesabına sızan uygulamaları tespit etti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Android uygulama mağazası Play Store’da işlerimizi kolaylaştıracak yüz binlerce uygulama olsa da, bunlar ortasında makus gayeli olanlar da eksik olmuyor değil. Son olarak kullanıcıların bankacılık bilgilerini ele geçirmeye çalışan uygulamalar tespit edildi.

Bankacılık bilgilerini ele geçiren Android uygulamalar!

Yazılım şirketi ThreatFabric’e nazaran kelamını ettiğimiz uygulamalar, “Anatsa” isminde Truva atı içeriyor. Bu virüs; ABD, İngiltere, Almanya başta olmak üzere pek çok ülkede 600 büyük finans uygulamasını maksat alıyor ve kullanıcıların bankacılık bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.

Kaynağa nazaran bu virüs, bankacılık uygulamasından kullanıcının kimlik, kredi kartı, bakiye ve ödeme bilgilerini çalmayı ve aygıt denetimini ele geçirerek bir grup süreçler yapmaya çalışıyor. Örneğin sizin isminize öbür bir hesaba para göndermek üzere. Alışılmış haliyle bu süreç kullanıcının aygıtından yapıldığı için dolandırıcılık olduğu anlaşılmıyor. Elbette siz fark edene kadar.

Yazılım şirketine nazaran kelam konusu Truva atı içeren uygulamalar, Play Store’a emeli sahiden işleri kolaylaştırmak isteyen bir uygulamalarmış üzere yükleniyor. Daha sonrasında telefona yüklendiğinde, dışarıdan yazılım indiriyor. Bu yazılım da kestirim edebileceğiniz üzere, virüs.

Kullanıcının bankacılık datalarını çalan ve Anatsa isminde truva atı içeren Android uygulamalarının isimleri şunlar;

Uygulama Adı Paket Adı
PDF Reader – Edit & View PDF lsstudio.pdfreader.powerfultool.allinonepdf.goodpdftools
PDF Reader & Editor com.proderstarler.pdfsignature
PDF Reader & Editor moh.filemanagerrespdf
All Document Reader & Editor com.mikijaki.documents.pdfreader.xlsx.csv.ppt.docs
All Document Reader and Viewer com.muchlensoka.pdfcreator

Bir Google sözcüsü, üstte verdiğimiz makus hedefli uygulamaların Play Store’dan kaldırıldığını ve geliştiricilerin de yasaklandığını açıkladı. Üstelik Google Play Protect’in de bu uygulamaları Android aygıtlardan otomatik olarak kaldırdığını söz etti. Fakat kaldırılmadığını söyleyen kullanıcılar da yok değil.

Peki sizler bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Google, banka hesabına sızan uygulamaları tespit etti!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir