featured

Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google, teknoloji dünyasında değerli bir yere sahip. 1998’den bu yana arama motoru olarak hayatımızda olan şirketin internette bir şey aratmak istediğimizde ekseriyetle birinci durağımız olduğu su götürmez bir gerçek. Günümüzde arama motoru, yapay zeka ve akıllı telefon üzere birçok kesimde faaliyet gösteren şirketle ilgili bilinmeyen kimi ayrıntılar da kelam konusu. İşte Google hakkında az bilinen 10 farklı detay!

Google hakkında az bilinenler

Google, birinci başta BackRub olarak adlandırıldı

Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, 1996 yılında temellerini atmaya başladıklarında şirketin ismini bugün bildiğimizin bilakis BackRub olarak koydu. Lakin daha sonra sürpriz bir formda şirketin Google olarak isimlendirmesine karar verdiler.

Google’ın ismi, Googol sayısından esinlenildi

Matematikteki en büyük sayılardan biri olan 10¹⁰⁰ (1 sayısına 100 sıfır ekleyerek yazılır) Googol, Google’ın ismine ilham kaynağı oldu. Şirketin kurucuları, arama motorlarının tahlil ettiği büyük ölçüdeki datanın bir yansıması olarak bundan esinlendiler. Hatta Google, kimi bölümler tarafından Googol’un yazım yanılgısı olarak görülüyor.

Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir