featured

Google hesabınız kalıcı olarak silinebilir! Nasıl engellenir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google faal olmayan hesap siyasetinde yenilikler yaptı. Bu yeniliklerle bir arada 2 yıldır etkin olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurdu. 2 yıl aslına bakıldığında kısa bir mühlet. Birtakım YouTube kullanıcıları 2 yıldır kanallarına içerik atmasalar da ondan evvelki devirde birçok görüntü paylaştıklarını bu yüzden hesaplarının silinmemesi gerektiğini belirtiyorlar. İşte Google ve etkin olmayan hesapları silme siyaseti hakkında detaylar…

2 yıl boyunca faal olmayan hesaplar silinecek!

Öncelikle bir hesabın silinmesi tam olarak ne oluyor ondan bahsedelim. Öncelikle bir Google hesabı içerisinde birçok platformdan data barındırıyor. Mesela Gmail, Docs, Drive, YouTube, Google Photos bilgileri. Yani Google hesabınızın rastgele bir formda 2 sene boyunca faal olmamasıyla bu hesaba bağlı tüm bilgiler silinecek.

Şöyle bir örnekle hususun ciddiyetini daha yeterli biçimde anlatabiliriz. Örneğin üniversite yıllarında kullandığınız bir Google hesabınız vardı. Bu hesabı daha çok okulla ilgili mailleri vs. almak için kullanıyor içerisine Google Photos sayesinde eski üniversite fotoğraflarınızı ekliyordunuz. Bu hesap sizin için artık manevi bir kıymete sahip oluyor ve bir de içerisindeki datalar için kapatmıyorsunuz. Lakin bu hesabı 2 yıl kullanmadığınız için Google içerisindeki her şeyle birlikte silecek.

Konunun bir öbür tarafıysa YouTube. Bilhassa eski YouTuber’lar bu mevzudan şikayetçi. Zira birtakım eski YouTuber’lar -biz onlara emekli YouTuber diyoruz- kanallarını 2 yıldan daha uzun bir müddettir kullanmıyor. Lakin daha öncesinde birçok içerik ürettiler. Ve bu içerikler birer anı, hatıra yahut yalnızca depolamak gayesiyle bu kanallarda duruyor. Google bu kanalları da silecek mi yoksa bu stil kanallara bir ayrıcalık mı tanıyacak bilinmez.

Son olarak bu karar aslında internetin tabanını temizlemek ismine alınmış olabilir. Zira internet alemi son 20 yılda bir anda gelişti ve büyüdü. Tabi bu büyüme birçok kullanıcıyı da getirdi. Bilhassa bugün içerik eskisine nazaran çok daha süratli tüketilen bir şey. TikTok ile hayatlarımıza giren YouTube Shorts kısa görüntüleriyle eskiye nazaran içerik üretmek daha kolaylaştı. Bu da daima bir içerik akışı manasına geldi ve daima yeni şeyler internete yüklendi.

Tabi daima yapılan yüklemelerin hepsi mantıklı ve uygun içerik değildi. Kimileri yalnızca anlık trendler kimileriyse nitekim saçma sapan şeylerdi. Bu sebeple Google içerikleri temizlemek istiyor olabilir. Bununda en kısa yolu olarak faal olmayan hesapları seçti. Böylelikle tek seferde birçok platform üzerinden paklık yapabilecek.

Peki nasıl engellenir?

Google’ın hesabınızı silmesini istemiyorsanız yapmanız gereken çok kolay. Rastgele bir aygıtta Google hesabınızı açın ve birkaç süreç yapın. YouTube görüntüsü beğenmek vs. üzere. Böylelikle hesabınız etkin hale gelecektir ve silinmeyecektir.

Peki siz Google faal olmayan hesapları temizlemesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Google hesabınız kalıcı olarak silinebilir! Nasıl engellenir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir