featured

Google, I/O 2023 etkinliğinde gelişmiş Bard ve diğer yapay zeka teknolojilerini tanıttı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google her yıl düzenlediği I/O aktifliği kapsamında yeni teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. ShiftDelete.Net grubundan Seda Alkan’ın da katıldığı aktiflikte Android 14 ve Pixel 7a’nın yanı sıra markanın yeni yapay zeka teknolojileri de tanıtılıyor.

Google yeni yapay zeka teknolojilerini tanıtıyor

Yapay zeka dünyasının en kıymetli oyuncuları ortasında yer alan Google, ChatGPT rakibi Bard‘ı resmi olarak geçtiğimiz Şubat ayında tanıtmıştı. Şirket artık ise Bard’ın yeni versiyonunun yanı sıra şirket düzenlediği aktiflik ile Gmail, Haritalar ve PalM2 teknolojisini de bizlerle paylaştı.

Google I/O 2023 aktifliği ile birlikte birinci olarak Gmail yapay zeka yardımcısını gözler önüne serdi. Gmail’in yapay zeka dayanaklı asistanı ileti oluşturmak ve yazı formları için çok daha fazla seçenek sunacak. ‘Bana yardım et’ seçeneği ile artık mail yazmanın çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Google birebir vakitte haritalar uygulaması için de çok kıymetli geliştirmeler sundu. Google Haritalar yapılan yenilik ile birlikte artık üç boyutlu haritalar içerisinde rotaları gösterebilecek. Bu özellik birebir vakitte hava durumu ve trafik yoğunluğunu da kullanıcısına aktaracak. Şimdi kısıtlı bir alanda sunulan bu özelliğin adres bulmayı değerli ölçüde kolaylaştırması bekleniyor.

Teknoloji devinin aktiflikte duyurduğu bir öbür yapay zeka gelişmesi ise Fotoğraflar uygulaması oldu. Magic Editor ismi verilen uygulama ile fotoğraflar değerli ölçüde değiştirilebilecek. Yapay zeka dayanağına sahip bu özellik ile artık fotoğraf düzenlemenin çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Yapay zeka teknolojisindeki bir öbür kıymetli duyuru ise PaLM 2 oldu. Tüm yapay zeka teknolojilerini daha güçlü hâle getireceği belirtilen yeni lisan modeli, Google’ın tüm sistemlerinde meydana gelecek kıymetli değişimin en kıymetli kesimi olarak görülüyor.

Bard artık çok daha yetenekli

Google Brain and DeepMind grupları tarafından oluşturulan yeni yapay zeka lisan modeli ile şirketin sohbet robotu Bard’ın matematik, mantık ve muhakeme marifetleri değerli oranda artacak. Yeni lisan modeli ile çok daha yetenekli hale geldiği belirtilen Bard artık Google E-Tablolar fonksiyonları de dahil olmak üzere 20 programlama lisanını kullanabilecek.

Bunun yanı sıra artık Bard, Gmail ve Dokümanlar’a aktarılabilecek. Ayrıyeten önümüzdeki günlerde, Bard ile görsel alışverişi de kıymetli oranda gelişecek. Bard artık verdiği cevaplara Google aramalardan ve bilgi grafiğiden görseller ekleyebilecek. Şirket böylece ChatGPT ve Bing’in sahip olduğu özellikleri de kendi sohbet robotuna eklemiş oldu.

Bard üzerinde artık Adobe Firefly görselleri oluşturulabilecek. Böylece kullanıcılar Bard üzerinden tanımlayarak istedikleri görsellere ulaşabilecekler. Buna ‘bir çocuk partisinde tek boynuzlu at’ görseli d dahil!

Haber güncelleniyor..

Google, I/O 2023 etkinliğinde gelişmiş Bard ve diğer yapay zeka teknolojilerini tanıttı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir