Google uyardı: Bunu yapmayan hesaplar silinecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google, platformda paklığa başlıyor. Etkin olarak kullanılmayan hesapların silineceğini söyleyen yazılım devi, güvenlik konusunda açık yaşanabileceğini düşünüyor. Bundan ötürü Gmail, YouTube yahut Drive hesaplarınızı etkin olarak kullanmanız tavsiye ediliyor.

Google, faal olmayan hesapları kaldırmaya başlıyor

Google, kullanıcı tabanını muhafazaya yönelik devam eden gayretlerinin bir kesimi olarak faal olmayan hesapları sileceğini açıkladı. Bu yılın Aralık ayından itibaren Google Workspace, YouTube ve Google Fotoğraflar üzere hizmetlerde depolanan içerikler ile birlikte iki yıldır kullanılmayan hesaplar sunuculardan kaldırılacak.

Yazılım devinin aktif olmayan hesapları silme kararı, terk edilmiş hesapların güvenlik açığı yaratma telaşından kaynaklanıyor. Faal olmayan hesapların iki adımlı doğrulama üzere temel güvenlik özelliklerine sahip olmadığı ve bundan ötürü “en az 10 kat” daha fazla risk barındırdığı düşünülüyor.

Google’ın açıklamasına nazaran bu hesapların ele geçirilmesi hayli tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunlar ortasında kimlik hırsızlığı, spam e-posta paylaşımı ve ziyanlı içeriğin dağıtılması üzere çeşitli berbat hedefli faaliyetler yer alıyor.

Google, Aralık ayında başlayacak paklık süreci öncesinden birden çok bildirim göndereceğini söyledi. Şirketin esas bir defa girildikten sonra etkin olmayan hesaplara odaklanacağı belirtildi. Fakat ticari yahut eğitim kurumları tarafından kullanılan hesapların etkin olmasalar bile silinmeyeceği aktarıldı.

Google, hesap silme siyaseti ile kullanılmayan hesapların yol açabileceği güvenlik risklerini azaltmayı amaçlıyor. Ferdî bilgilerini ve dijital varlıklarını korumak isteyen şahıslar, Google hesaplarını aktif bir formda kullanmak zorunda.

Google uyardı: Bunu yapmayan hesaplar silinecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir