featured

Google Yapay Zeka işini abarttı! İşte Google I/O 2023 etkinliğinde tanıtılanlar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde yapay zekanın ChatGPT, Midjourney, DallE üzere örnekleri ile epeyce güçlü bir biçimde geliştiği herkes tarafından kabul edilmişken Google, bu alandaki yeni eserlerini tanıttı. İşte şirketin yapay zeka çalışmaları…

Google’ın yeni yapay zeka ürünleri!

Bunlardan birincisi Google I/O etkinliğinde duyurulan yeni çeviri özelliği “Universal Translator” büyük ilgi gördü. Artık Translate özelliğiyle yalnızca metinleri değil, görüntüleri da farklı lisanlara çevirmek mümkün hale geldi. Yüz tabirleri ve ses tonu da taklit edilerek gerçekçiliği artırıldı. Bu sayede YouTuber’ların çektiği görüntüler tüm lisanlara çevrilebilecek.

Google, şimdi geliştirme etabında olan bu aracın deepfake görüntüler oluşturulmasına yol açabileceğinin farkında olduğunu belirtti. Google, Generative AI (üretken yapay zeka) kullanarak arama motorunu daha aktif hale getiriyor. Bu sayede kullanıcıların sorularına karşılık verirken yapay zeka da kullanılıyor.

Google ayrıyeten arama motoruna bir perspektif özelliği ekledi, bu sayede arama sonuçlarına Reddit, Stack Overflow üzere platformlardaki ve şahsî bloglardaki bilgiler de dahil ediliyor. Bir aktiflik sırasında, “Balinalar neden müzik söylemeyi sever?” sorusu yapay zeka tarafından cevaplandı.

Yapay zeka takviyeli yeni arama tecrübelerini denemek için bir alan olan Search Lab’in kullanıma sunulmasıyla bir arama motorunun neler yapabileceğini tekrar tasarlamaya devam ediyoruz. Birinci tecrübelerden biri, hususları doğal bir biçimde keşfetmek için bilgilere genel bakış sunan ve yapay zekayı kullanan Search Generative Experience (SGE). SGE kullanıma sunulduğunda (başlangıçta sadece ABD’de olacak), Search Ads, sayfa boyunca ayrılmış reklam alanlarında görünmeye devam edecek.

Immersive View, dünyanın varlıklı, dijital bir modelini oluşturmak için milyarlarca Sokak Görünümü ile havadan imgeleri birleştirmek için bilgisayar görüşünü ve yapay zekayı kullanıyor. Artık Immersive View for routes ile ister otomobil kullanıyor, ister yürüyor yahut bisiklete biniyor olun, yola çıkmadan evvel rotanın her kısmını görselleştirebilirsiniz.

Önümüzdeki aylarda uygulamanın faal olacağı kentler şöyle: Amsterdam, Dublin, Floransa, Venedik, Londra, Paris, Berlin. Google son vakitlerde yapay zeka (AI) teknolojisinde yeni gelişmeleri de duyurdu. Bu gelişmeler Google I/O 2023 etkinliğinde sunuldu. En değerli duyuru, Gmail için AI takviyeli bir asistanın tanıtılmasıydı. Bu asistan, ileti yazma ve yazı tarzı konusunda daha fazla seçenek sunacak.

Google Maps de güncellendi ve 3D rota gösterimi ile hava durumu ve trafik bilgisi sağlamaya başladı. Bir öbür gelişme ise Google Fotoğraflar için Magic Editor özelliğiydi. Bu özellik, kullanıcılara yapay zeka yardımıyla fotoğrafları değerli ölçüde değiştirme imkanı sunuyor.

Google ayrıyeten yeni bir lisan modeli olan PaLM 2’yi tanıttı. Bu model, tüm sistemlerinde AI teknolojisini geliştirecek. Ek olarak, Google’ın sohbet botu Bard, programlama lisanlarını içerecek halde güncellendi ve Adobe Firefly fotoğrafları oluşturma yeteneği kazandı.

Bard, 180’den fazla ülkede ve Türkçe dahil olmak üzere 40’tan fazla lisanda kullanılabilecek. Google, AI dayanağını Google Arama üzere birçok hizmetinde kullanmayı planlıyor. Bu teknoloji, kullanıcıların aradıkları bilgiyi daha verimli bir biçimde bulmalarına yardımcı olacak.

Yapay zeka son olarak tıp dünyasına da giriş yaptı. Google, I/O 2023 etkinliğinde Med-PaLM 2 isimli yeni bir lisan modeli duyurdu. Bu lisan modeli, tıbbi metinler ve eğitim datalarıyla geliştirildi ve tabiplerin çeşitli raporları tahlil etmesine yardımcı olacak.

Ayrıca Google, Gmail için yapay zeka takviyeli bir asistan tanıttı ve Google Haritalar’ı üç boyutlu hale getirerek rotaları, hava durumunu ve trafik yoğunluğunu gösterebilecek formda güncelledi. Öte yandan Google, Bard sohbet botuna programlama lisanları dayanağı ekledi ve Adobe Firefly imgeleri oluşturabiliyor.

Google Yapay Zeka işini abarttı! İşte Google I/O 2023 etkinliğinde tanıtılanlar!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir