featured

Google’dan milyonlarca hesap için dolandırıcılık uyarısı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google kısa müddet evvel tüm Gmail kullanıcılarına, şahsî datalarını tehlikeye atan yeni bir dolandırıcılıkla ilgili açıklamada bulundu. Google ve Gmail logosunu kullanarak dolandırıcılık gerçekleştiren hackerlar, hesap sahibinin arama yaptığı için ödül kazandığını sav ediyor.

Gmail kullanıcıları için ödül avı dolandırıcılığı

Google, bilhassa Gmail hesap sahiplerinin dikkat etmesi gerektiğini belirten bir ikaz paylaştı. Bilgisayar korsanlarının kullanıcılara gönderdiği uydurma ödül bildirisi, ferdî bilgilerin sızdırılmasına yol açabilir. Yazılım devi, uydurma kontağa tıklayarak ferdî dataların hackerlar ile paylaşılabileceğine dikkat çekti.

Aslında “ödül avı dolandırıcılığı” yıllardır yürütülen bir kampanya. Fakat Google, Gmail sahiplerinin kurban olmaması için bir dizi teklifte bulundu. Mail olarak gönderilen kuşkulu iletilerin doğruluğunun denetim edilmesi gerektiğini söyledi.

Arama devi, kullanıcıların bu tıp taarruzlardan kaçınmak için uyması gerektiği birtakım kuralları da paylaştı. Dolandırıcılıklar ekseriyetle kampanyanın kısıtlı mühletle geçerli olduğunu belirterek aciliyet duygusu yaratıyor. Bu yüzden hesap sahipleri, denetim sağlamadan datalarını geçersiz temaslarla paylaşabiliyor.

Diğer bir teklif ise iletinin gerçekliğini doğrulamak için detayları denetim etmekten geçiyor. Google’ın açıklamasına nazaran, dev firmalar yahut tanınmış bireyler asla anında ödeme yapmayı tercih etmez. Ödül olacaksa bile resmi kanallardan duyurulur.

Google, Gmail dolandırıcılığını önlemek için daha fazla ipucu içeren bir web sitesi geliştirdi. Gmail kullanıcıları, bu adımları izleyerek bilgisayar korsanlarının ağına düşmekten kurtulabilir.

Peki sizler bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Google’dan milyonlarca hesap için dolandırıcılık uyarısı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir