Google’ın yeni yapay zeka aracı gazetecileri işsiz bırakabilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılının kasım ayında ChatGPT’ni hayatımıza girmesi ile yeni bir periyoda de adım atmış olduk. ChatGPT tüm dünyaya yapay zeka teknolojisinin geldiği son noktayı bizlere gösterdi. ChatGPT’nin muvaffakiyetinin akabinde öbür büyük şirketler de yapay zeka yatırımlarını artırmaya başladı.

Google Genesis, habercilere asistanlık yapacak

Yapay zeka konusunda en önemli şirketlerden bir tanesi de hiç kuşkusuz Google. Bard ile sohbet robotu yarışında ChatGPT’nin karşısına çıkan şirket artık ise farklı bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor. Son gelen bilgilere nazaran Google haber yazabilen bir yapay zeka aracını test ediyor.

Yapay zeka çalışmalarını hızlandıran şirketin yeni sistemini The New York Times, The Washington Post ve News Corp. üzere büyük medya kuruluşlarına sunduğu söz ediliyor. Dahili olarak Genesis olarak bilinen yapay zeka, otomatik olarak içerik oluşturmak için şimdiki olayların detaylarına dikkat çekebiliyor.

Yapılan yorumlara nazaran Google’ın yeni yapay zeka aracı, haber editörleri ve gazetecilerin ellerinden işlerini almaktan çok asistanlık vazifesi üstlenecek. Bu sayede gazeteci ve edtörlerin daha değerli ayrıntılara odaklanabilmesi sağlanmış olacak.

Bazı şahıslar, Google’ın yeni teşebbüsünden şikayetçi olsa da şirket yeni yapay zeka araçlarının yalnızca takviye olmak için oluşturulduğunu savunuyor. Şirket, tıpkı başka araçlarında olduğu üzere yeni teknolojiler sayesinde gazetecilerin üretkenliklerini artırmayı hedeflediklerini tabir ediyor.

Google’ın yeni yapay zeka aracı gazetecileri işsiz bırakabilir mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir