Görme engeli olan biri nasıl telefon kullanıyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar günümüzde bir insan için vazgeçilmez bir pozisyonda. Lakin görme mahzuru olan bireyler için bu muhtaçlığı karşılamak hayli sıkıntı bir hal alıyor. İçeriğimizde görme pürüzü olan şahısların telefonu nasıl kullandığına değindik.

Görme mahzuru olan şahısların kullandığı uygulamalar!

24 yaşındaki Tolga Tokgöz, çoklukla erkeklerde daha sık görülen genetik bir hastalık olan Leber’in Herediter Optik Nöropatisi (LHON) hastası. Bu hastalığa sahip bireyler çevresel bir görüşe sahip olsa da bakmak istenilen alanı göremiyor. Hal bu türlü olunca da telefon, tablet üzere teknolojik eserleri kullanamıyor.

Tokgöz, 2 yıl evvel yaşadığı hastalıktan sonra görme engelli birinin teknolojiyi nasıl kullanabileceğine baş yordu. Bu araştırmalar sonucunda akıllı telefonlardaki “Erişilebilirlik” özelliğinden faydalanmak istedi. Tokgöz, kullandığı Apple aygıtında en çok VoiceOver, Ekran Büyüteci, Dikte Özelliği ve Microsoft’a ilişkin Seeing Al uygulamalarını kullanıyor.

Gelişmiş bir ekran okuyucusu olan VoiceOver şimdi şahısları, objeleri, metinleri ve grafikleri her zamankinden daha detaylı açıklayabiliyor. Öğelerin sesli olarak açıklanması sayesinde, ister Bluetooth klavye kullanarak ister dokunmatik ekran yahut trackpad üzerinde kolay hareketler yaparak ekranınızda basitçe gezinebiliyorsunuz. 

Dikte özelliği, sözcükleri ve noktalama işaretlerini yazmak yerine sesli komutlarla girmenizi sağlıyor. Seeing Al ise görme engellilerin bilişsel algısının artmasını sağlayarak, gündelik faaliyetlerindeki en kıymetli yardımcıları oluyor.

Görme engeli olan biri nasıl telefon kullanıyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir