featured

Görme Engelli Kadın Milli Futbol Takımı 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuruluş evresinin akabinde takımı için seçmelerin yapıldığı Görme Engelli Bayan Ulusal Futbol Grubu, 2024 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun teşebbüsleriyle şimdi yeni kurulan ulusal ekip, ortalarında farklı görme dereceleri olan atletlerle Erzurum’daki Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde seçme kampı yaptı.

Kampta başarılı olan futbolculardan oluşturulacak ay-yıldızlı grup, yapacağı tertipli çalışmalarla Avrupa Şampiyonası’na katılıp Türkiye’ye bu alanda birinci sefer şampiyonluk getirmeyi hedefliyor.

Görme Engelli Bayan Ulusal Futbol Kadrosu Antrenörü Can Kasapgil, AA muhabirine, federasyon lideri Ayhan Yıldırım’ın teşebbüsleriyle kadrosu kurduklarını artık de sportmen belirlemek için kamp düzenlediklerini söyledi.

Sporcuların, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden geldiğini ve farklı görme derecelerine sahip olduğunu belirten Kasapgil, dünyada görme engelli bayan futbolunda farklı görme derecelerinden şahısların oynayabildiğini, kendilerinin de tüm görme kümelerine yer verdiklerini anlattı.

“Görme engelliler bayan futbolu şimdi kurulma aşamasında”

Futbolcuların temel hünerlerine dikkat ettiklerini vurgulayan Kasapgil, “Bu marifetleri ölçtükten sonra teknik grubumuzla yapacağımız değerlendirmeler ve maç içindeki performansları sonucunda kararı verip görme engelliler bayan futbol grubumuzu oluşturmuş olacağız. B1 ışık algısı olan, B2 ve B3 ise az görenler kategorisinde. Bu yalnızca B1 oyunu lakin dünyada da görme engelliler bayan futbolu şimdi kurulma evresinde olduğu için tüm atletlere yer verildi. Oyun kuralı gereği herkesi B1 durumuna eşitliyoruz. Gözün üzerine bant takılıyor ve böylelikle atletin görme ya da ışık algısı varsa ortadan kalkıyor ve herkesi eşit hale getiriyor.” diye konuştu.

Sporcuların oyun formülüne ait bilgi veren Kasapgil, şöyle devam etti:

“Topun içinde zil var, hareket ettiğinde bu zili duyarak topun pozisyonunu anlayabiliyor ve o pozisyona yöneliyorlar. Sahanın her alanında yönlendiriciler bulunuyor ve bunlar aslında bir nevi atletin gözü oluyor. Atletlerimiz bu biçimde topu buluyorlar ve sonrasında gol atmaya çalışıyorlar. Bu branş dünyada kurulma kademesinde olduğu için geçen yıl Avrupa Şampiyonası yapıldı ve iki ülke katıldı. Bu aslında görme engelliler bayan futbolunun lokomotifi, başlangıcı oldu diyebiliriz.”

“Şampiyonluk amacıyla yola çıktık”

Seçmelerin tamamlanmasıyla milletlerarası tertiplere katılacaklarını anlatan Kasapgil, şunları kaydetti:

“Bu sene 8 ülkenin katılacağı Dünya Şampiyonası olacak. Biz kuruluşumuzu şimdi tamamlayamadığımız için önümüzdeki yıla amaç koyduk. Bu sene yeniden bir kampımız olacak ve seçtiğimiz atletlerle hazırlık süreci devam ettireceğiz. 2024 yılı takvimi belirli olduğunda kamplarımız devam edecek. Önümüzdeki yıl IPSA tarafından düzenlenecek olan Görme Engelliler Avrupa Futbol Şampiyonası var, buna katılmayı amaçlıyoruz. Ülkemizi burada temsil edeceğiz. Şimdi yolun başındayız lakin şampiyonluk gayesiyle yola çıktık. Zira ekibimiz sahiden büyük potansiyel taşıyor. İnşallah Avrupa şampiyonu olarak ülkemize bu memnunluğu yaşatırız.”

Kaynak: AA / Yunus Hocaoğlu – Spor
Görme Engelli Kadın Milli Futbol Takımı 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir