featured

Göz bozukluklarına son: Telefon ekranları gözümüze zarar veremeyecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika’da yapılan araştırma ve testler sonucunda birtakım bulgular keşfedildi. Buna nazaran bir Amerikalı günde en az 4 saat akıllı telefonunun ekranına bakarak vakit geçiriyor. Bu durum Avrupa ülkelerinde biraz daha az fakat 3 saat civarlarında. Aslında 3 saatte sahiden önemli bir oran sevinilecek bir durum maalesef yok. Araştırmanın devamındaysa bu kadar uzun mühletler telefon ekranına bakmanın gözlerimizin miyop olmasına sebep olduğu belirlendi. Apple ekran ve ekran ışıkları ile alakalı tahlilini sundu. İşte detaylar…

Apple göz bozukluklarının önüne geçmeye çalışıyor!

Ortalama bir Amerikalı ve Avrupalı’nın günde kaç saat akıllı telefonunun ekranına baktığını belirtmiştik. Bunun yanında akıllı telefonlar ile birlikte tabletler, bilgisayarlar işin içerisine dahil olduğunda ekran karşısında geçirilen mühlet 7 hatta 8 saatlere ulaşıyor. Artık kolumuzda bile küçük bir ekrana sahip akıllı saatin olduğunu düşünürsek bu mühletlerin gerçek olduğunu fark etmek imkansız değil.

Apple ise bahisle alakalı bir tahlil sunuyor. Yeni iOS sürümleri ile gelecek olan “Göz Aralığı Özelliği” özelliklerde çocuklarda miyop riskini azaltacak. Miyopluk yahut miyopi tanımlamak gerekirse, uzaktaki objelerin bulanık göründüğü bir görememe durumudur. 

Çocuklar telefon yahut tabletleri ekseriyetle gözlerine çok yakın meblağlar. Göz hekimleri, miyopluk ile yakın çalışma yahut yakın görsel odaklanma gerektiren misyonlar ortasında bir irtibat olduğuna inanırlar. Bu da çocuklardaki görme bozukluğunun ana sebeplerinden biridir.

Apple’ın yeni özelliği, iPhone yahut iPad’iniz ile gözleriniz ortasında inançlı bir aralık bırakmanızı teşvik edecek. Bu, isteğe bağlı olarak açılan bir özellik ve Ayarlar menüsünden “Ekran Süresi” seçeneğine dokunduktan sonra karşınıza çıkan “Ekran Mesafesi” özelliğini etkin hale getirerek kullanabilirsiniz.

TrueDepth kamerasını kullanarak çalışan özellik telefonu gözünüzle 30 santimetreden daha yakın tuttuğunuz anda ikaz verecek. Bu sayede telefon ekranı ve gözleriniz ortasındaki uzaklık korunmuş olacak. TrueDepth kamerayı kullanan özellik İPhone XS ve daha yeni iPhone modellerinde ve 2018 iPad Pro ve daha üst iPad modellerinde çalışmaktadır.

Peki siz Apple’ın “Ekran Mesafesi” özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gerekli bir özellik mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Göz bozukluklarına son: Telefon ekranları gözümüze zarar veremeyecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir