featured

GÖZDE mühimmatı ile ilk atış gerçekleştirildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalanan Çağdaş Mühimmat Tedarik Projesi kapsamında teslim edilecek BEĞENİLEN güdüm kiti seri üretime hazır hale geldi.

TÜBİTAK SAGE ile ortak olarak geliştirilen BEĞENİLEN güdüm kiti, 500 lb. sınıfında MK-82 genel gaye bombalarını INS/GPS ve Lazer Arayıcı Başlıklı (LAB) güdümlü mühimmata dönüştürerek sabit ve yüksek süratli hareketli (50-120 km/s) maksatların hassas vurulmasını sağlıyor.

GÖZDE’nin birinci atışı F-16 ve AKINCI SİHA ile gerçekleştirildi

GÖZDE mühimmatının uçuş testleri tamamlanarak, birinci atışlı testleri F-16 ve AKINCI SİHA platformlarından gerçekleştirildi. Atışlı testlerde gaye yüksek hassasiyetle vuruldu. BEĞENİLEN güdüm kitinin seri üretim çalışmaları devam ediyor.

F-16 sertifikasyon testleri kapsamında atışlar Konya Karapınar Atış Alanında muvaffakiyetle icra edildi. SSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE temsilcilerinin katıldığı faaliyette; GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen gayesi tam isabetle vurdu.

Ardından BEĞENİLEN yapılan başarılı atış testleri ile AKINCI platformuna da entegre edildi. GÖZDE-ANS; MK-82(500 lb) genel gayeli bombaları ANS/Lazer güdümlü hale getiren bir kit olup Lazer Arayıcı Başlık sayesinde hareketli maksatlara karşı da faal olarak vazife yapıyor.

Haluk Görgün: Ülkemize kıymetli avantaj sağlayacak

ASELSAN İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, BEĞENİLEN mühimmatının uçuş testlerinin başarılı bir biçimde yapıldığını belirterek;

“Yapılan birinci atışlı testlerde 28.500 feet yükseklikten 0.9 Mach süratle atılan GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen 13 km menzildeki amacı tam isabetle vurdu.

F-16 sertifikayon testleri kapsamında devam eden faaliyetlerde 40 bin feet yükseklikten 0.9  Mach süratle atılan bir öteki GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen 21 km menzildeki amacı tam isabetle vurdu.

GÖZDE-ANS; MK-82(500 lb) genel niyetli bombaları ANS/Lazer güdümlü hale getiren bir kit olup F-16 uçaklarından 40 bin feet irtifadan atıldığında 28 km menzildeki amaçları yüksek hassasiyette vurabilme özelliğine sahip” diye konuştu. 

GÖZDE mühimmatı ile ilk atış gerçekleştirildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir