featured

Gözler bugün gerçekleşecek ikinci asgari ücret toplantısında! İşte masadaki son rakam

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni minimum fiyat sayısıyla ilgili süreç devam ediyor. Birinci toplantısını 13 Haziran’da Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının mesken sahipliğinde gerçekleştiren Minimum Fiyat Tespit Kurulu, ikinci toplantısını bugün saat 10.00’da yapacak.

TÜİK TEMSİLCİLERİ DATA VE RAPORLARINI SUNACAK

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik data ve raporları sunacağı toplantıda, taraflar orta artırım sayısına dair pazarlık yürütecek. Öte yandan, komite toplantısının akabinde, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay ve Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Heyeti Lideri Özgür Burak Akkol saat 14.00’te bir ortaya gelecek.

İŞVEREN “DENGE”, PERSONEL TARAFI İSE “GÜNÜN ŞARTLARI” DİYOR

Geride kalan müddet boyunca emekçi ve patron tarafı, şimdi sayı söylem etmemekle birlikte kamuoyu önünde görüş ve beklentilerini lisana getirdi. TİSK İdare Heyeti Lideri Akkol, daha evvel yaptığı açıklamada, görüşmelerin süratli bir formda ve üçlü mutabakatla tamamlanmasını istediklerini belirterek, “İstihdamı aksatmayacak sürdürülebilir ancak istikrarlı, çalışanın da patronun de beklentisini dikkate alan bir meblağın belirlenmesini istiyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

TÜRK-İŞ heyeti ismine konuşan Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Lideri Veli Solak ise “Asgari fiyatın, günün koşullarına nazaran, yaşanan ekonomik krize nazaran, konut kiralarına nazaran, hayat pahalılığına nazaran güncellenmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

RAKAMIN BAYRAMDAN EVVEL BELİRLİ OLMASI BEKLENİYOR

Asgari fiyat tespit kurulu 15 üyeden oluşuyor. 5 üye hükümeti, 5 üye personel tarafını 5 üye de patron tarafını temsil ediyor. Kararlar oy çokluğuyla alınıyor.

500 DOLAR FORMÜLÜ RAFA KALKTI

Hükümet taban fiyatta alt sonu 500 dolar olarak belirlemişti. Lakin kurdaki yükseliş sonrası bu vaat rafa kalktı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde “Dolar yerinde durmuyor. Biz TL konuşmak durumundayız” diyerek 500 dolar formülüne kapıyı kapatmıştı.

İŞVEREN VE PERSONEL KISMI ORTASINDA 2 BİN TL’LİK FARK VAR

İşveren ve emekçi kesitinin minimum fiyat hesaplamasında 2 bin TL’lik bir fark bulunuyor. İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç, “Asgari fiyat artış oranına ait beklentimiz, birinci 6 ayın TÜFE’si dikkate alınarak yapılması yönündedir” demişti. TÜİK datalarına nazaran Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) birinci 5 ay için yüzde 15.26 düzeyinde gerçekleşti. Yüzde 15’lik artırıma nazaran yeni minimum fiyat 9 bin 775 lira oluyor. Haziran ayı enflasyonunun da eklenmesiyle bu sayının 10 bin lira düzeyine çıkması bekleniyor. Personel kesitinin önceliği ise 12 bin lira seviyeleri.

MASADAKİ SAYI KULİSLERE NAZARAN 11 BİN 50 LİRA

Hükümetin, Taban Fiyat Tespit Kurulu’nda emekçi ve patron temsilcilerini ortak bir noktada buluşturması bekleniyor. Kulislerde minimum fiyatın yüzde 30’luk artırımla 11 bin 50 lira düzeyine çıkacağı konuşuluyor.

MEVCUT MİNİMUM FİYAT NET 8 BİN 506 LİRA

Asgari fiyat, bir emekçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Minimum fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt minimum fiyat, 1551 lira 24 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Gözler bugün gerçekleşecek ikinci asgari ücret toplantısında! İşte masadaki son rakam

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir