featured

Güzargahtaki 90 viraj ortadan kalktı! Zigana Tüneli bugün açılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rize 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılacak. Akabinde da saat 17.30’da Trabzon Meydan Park’ında gerçekleştirilecek “Yeni Zigana Tüneli” açılış merasimine katılacak.

TÜRKİYE’NİN VE AVRUPA’NIN EN UZUN KARA YOLU TÜNELİ

Dün düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise sayılı çift tüp kara yolu tünellerinden olan Zigana Tüneli hakkında bilgi veren, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zigana Tüneli ile vakitten 92 milyon lira, akaryakıttan 180 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 272 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yani her yıl 272 milyon lira milletimizin cebine, Hazinemize kazandıracağız.” dedi.

“ORTA DOĞU ÜLKELERİNİN KARADENİZ’E ULAŞMASI AÇISINDAN HAYATİ”

“Bakanlık olarak yaklaşık 193 milyar dolar yatırımla ulaştırma altyapılarımızı uygunlaştırmak, bu ağları genişletmek ve memleketler arası nakliyecilik güzergahlarındaki eksik irtibatları tamamlamak önceliklerimiz ortasında yer aldı. İşte bu noktada Doğu Karadeniz’in en değerli ticaret merkezi pozisyonundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekmekte. Zigana Tüneli’ni yalnızca Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum’u ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Başta İran, Irak olmak üzere tüm Orta Doğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati değer taşımaktadır.”

UZUNLUĞU 14.5 KİLOMETRE

Açılışını gerçekleştirecekleri yeni Zigana Tüneli ile birlikte toplam 42 kilometre uzunluğunda 33 tünelin tamamlandığını ve mevsim kaidelerinin ulaşıma tesirinin en aza indirildiğini belirten Karaismailoğlu, “Toplam 14 kilometrelik 3 çift tüplü tünelde de imal çalışmaları devam ediyor. Az evvel de belirttiğim üzere 14,5 kilometre uzunluğu ile ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun çift tüplü kara yolu tünellerinden olan Yeni Zigana Tüneli, iki asra yakın müddettir imal, güzelleştirme üzere pek çok çalışmanın yürütüldüğü güzergaha vurulan bir mühür olmuştur.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, açılışı gerçekleştirilecek tünel ve yol projesinin ayrıntıları hakkında da bilgilendirmede bulunarak, şunları söyledi: “Yeni Zigana Tüneli’ni, Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan ve yüksek yoğunlukta trafik yükü taşıyan güzergahta, 14,5 kilometre uzunluğunda çift tüplü olarak inşa ettik. Tünel projesi, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresindeki Maçka/Başarköy mevkisinde 1015 metre kotunda başlayıp 1264 metre kotuna yüzde 3,3 eğimle tırmanıyor. Buradan, 67. kilometrede yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu’na 1212 metre kotunda köprülü kavşakla bağlanıyor.”

“PROJE SAYESİNDE 90 VİRAJ ORTADAN KALKTI”

Yeni Zigana Tüneli’nin inşasıyla 12 metre genişliğindeki devlet yolunun, 2×2 şeritli bölünmüş yol haline geldiğini belirten Karaismailoğlu, “Zigana’nın tepesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen kot, Yeni Zigana Tüneli ile 810 metre daha aşağı çekilerek 1015 metreye indirilmiştir. Proje sayesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan 90 viraj ortadan kalktı. Eğim yüzde 7,7’den yüzde 3,3’e düşerek yolun geometrisi güzelleşti. Güzergah 8 kilometre kısalarak, seyahat mühleti arabalar için 30 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika düşürüldü.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, kış kaidelerinde kesintiye uğrayan trafiğin kesintisiz ve konforlu akışının tesis edildiğini aktararak, şunları kaydetti: “Trafiğin Karadeniz kıyı kesitindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sıkıntısız akışını sağladık, yurt içi kara yolu ulaşımıyla milletlerarası ticaretin daha süratli yapılmasına katkıda bulunduk. Mevcut Trabzon-Gümüşhane çizgisinde bulunan dik yamaçlardan taş düşmesi üzere sorunları ortadan kaldırdık. Maçka-Karahava kesitinin de bölünmüş yola dönüştürülmesiyle Trabzon’dan Erzurum, Ağrı ve İran hududuna uzanan yolun standardını yükselttik, süratli ve inançlı ulaşımı tesis ettik.”

Güzargahtaki 90 viraj ortadan kalktı! Zigana Tüneli bugün açılıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir