Harvard’lı öğrenci, sınavlarını ChatGPT’ye çözdürdü! İşte sonuç

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zekanın her alanda kullanılması öğrencilerin de gözünden kaçmadı. Liseden üniversiteye kadar birçok öğrenci imtihanlarını ChatGPT veya gibisi araçlara çözdürmeyi denedi. Son olarak Harvard Üniversitesinde yürütülen bir deneyde, tüm imtihanlar ChatGPT’ye soruldu. Alınan sonuç ise öğretim üyelerini bile şaşırttı.

ChatGPT, Harvard imtihanlarını 3.34 ortalamayla geçti

Harvard Üniversitesinde yapılan yeni bir deney, GPT-4 destekli ChatGPT’nin yeteneklerini test etti. Sohbet botunun, Harvard’lı öğrencilere sorulan gerçek sorulara karşı karşılık vermesi istendi. Bu yanıtlar, sekiz profesör ve öğretim asistanı tarafından notlandırıldı.

ChatGPT’nin, toplumsal ve beşeri bilimler odaklı sorularda epeyce başarılı olduğu ortaya çıktı. Buna nazaran ortalama yük olarak 3,34 alacağı tespit edildi. Bu Harvard için A- yahut B düzeyine denk geliyor. Lakin kimi imtihanlarda C notuna kadar düştüğü bildirildi.

ChatGPT’nin sosyal mevzulardaki kompozisyon hüneri birçok akademisyenden övgü almayı başardı. Bununla birlikte profesörler, birtakım hususlardaki tutarsızlıklarını ve net olmayan yanıtlarına dikkat çekerek örnek vermek konusunda başarısız olduğunu belirtti.

Daha evvel Wharton Üniversitesinde profesör olan Christian Terwiesch, ChatGPT’yi final imtihanındaki sorularla test etmiş ve B notunu almayı başarmıştı.

Öte yandan, ChatGPT’nin matematik ve finans üzere bahislerde ise başarısız olduğu tespit edildi. İşletme, muhasebe ve bankacılık üzere kısımların imtihanlarında ChatGPT’nin öğrencilerden daha başarısız olduğu lisana getirildi.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Harvard’lı öğrenci, sınavlarını ChatGPT’ye çözdürdü! İşte sonuç

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir