featured

Havayolu ulaşımında ‘uzay çağı’ dönemi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İspanyol dizayncı Oscar Vinals’ın dizayn ettiği ‘Progress Eagle’, şimdiye kadar üretilen tüm uçaklardandaha büyük olmasıyla dikkati çekiyor. Firmanın; uçağı 800 yolcu kapasiteli standart uçuş ve kabinlerin yerine restoran; spa, sinema, dükkanlar ve kumarhane üzere imkanların yer aldığı, 300 yolcu kapasiteli ‘tek uçuş’ modeli olarak iki halde piyasa sürmesi bekleniyor.

GEMİ SEYAHATİ ÜZERE UÇAK YOLCULUĞU

Uzay çağına ayak uyduracak uçağın uydudan topladığı güneş gücü sayesinde neredeyse daima havada kalabilmesi amaçlanıyor. Bununla birlikte yolcuların, dünya çapında gezip, deniz seyahatine benzeri tecrübeler yaşamaları hedefleniyor.

Uçakta, ‘turist’, ‘bussiness’ ve ‘pilot’ olmak üzere 3 sınıf bilet tasarlanıyor. Bilindik uçaklarda yer almayan ‘pilot’ sınıfı bilet alan yolcular, ‘panoramik görüntüleme salonu’ imkanından yararlanabilecek. Bu bilete sahip olan yolcular, uçak içindeki camekan alandan daha evvel deneyimlenmemiş bir görüş açısıyla seyahat edebilecek.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE SESSİZLİK

Uydudan toplanan güneş gücünü kıymetlendirerek kendi kendine yetecek bu uçağın, klasik uçaklardan daha güç verimli ve daha sessiz olması bekleniyor. 96 metre kanat açıklığı ve 80 metre uzunluğa sahip olacak formda planlanan ‘Progress Eagle’, bu haliyle bugünkü ticari uçakların hepsinden büyük olacak.

Hava ulaşımında yeni bir çağ başlatacak uçağın piyasaya çıkış tarihinin 2030’dan evvel olması beklenmiyor.

Havayolu ulaşımında ‘uzay çağı’ dönemi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir