featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan zam açıklaması: Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla akaryakıta yüzde 200’ün üzerindeki ÖTV artırımı yapıldı. Karara vatandaşların yansısı sürerken Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. ÖTV’nin 2 sebeple artırıldığının belirtildiği açıklamada “Birincisi yapılan artış ile sarsıntının yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmak hedeflenmiştir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde memleketler arası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara karşın 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV fiyatları maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir.” denildi.

BAZI ESERLERDE ARTIŞ 5 LİRAYI BULDU

Akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) fiyatlarında artışa gidildi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla birlikte ÖTV fiyatları motorinde ve 95 oktan akaryakıtta litre başına 5 lira ve LPG’de 4 lira artırıldı. Böylelikle, 95 oktan kurşunsuz akaryakıtın litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV fiyatı 7,5265 lira, 98 oktan kurşunsuz akaryakıtın özel tüketim vergisi ise litre başına 7,8899 lira olacak. Motorinin litresi üzerinden 7,0559 lira, LPG üzerinden de 5,7780 lira ÖTV alınacak.

“ÖTV İKİ SEBEPLE ARTIRILMIŞTIR”

ÖTV artırımına vatandaşlar reaksiyon gelirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı da mevzuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu sözler kullanıldı: “Akaryakıt eserlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır.

BİRİNCİSİ ZELZELENİN YOL AÇTIĞI MALİYETLER

Birincisi yapılan artış ile zelzelenin yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu eserlerin ithal eserler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı denetim altına almaya da takviye verecektir.

İKİNCİSİ ÖTV MEBLAĞLARININ ENFLASYON KARŞISINDA ERİMESİ

İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde milletlerarası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara karşın 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV fiyatları maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir.

Bunun sonucunda, akaryakıt eserlerinden alınan ÖTV’nin; 2016 yılında GSYH içindeki hissesi yüzde 4,58 iken 2022 yılında yüzde 2,8’e, vergi gelirleri içindeki hissesi ise 2016 yılında yüzde 26,23 ilen 2022 yılında yüzde 17,84’e düşmüştür. Kelam konusu eserlerden en çok tüketilen akaryakıt, motorin ve LPG’de, KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranı yüzde 50’lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa karşın 38,5 düzeyinde kalmıştır.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt eserlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktı ÖTV fiyatları, akaryakıtta ve motorinde 5 TL, LPG’de 4 TL, öbür eserlerde de bu eserlerin ÖTV meblağlarında yapılan artış oranları temel alınarak artış yapılmıştır. Artışlar 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan zam açıklaması: Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir