featured

Hedef Beyaz Saray: Çin yasakları çip devlerini kızdırdı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun vakittir süren çip problemleri varlığını koruyor. Bugün çıkan haberler de bu durumu doğrular nitelikte. Savlara nazaran Çin’in getirdiği kısıtlayıcı siyasetlerden sonra ABD’li çip üreticileri Washington’a gitmeyi planlıyor. İşte detaylar!

Intel ve Qualcomm, Çin siyaseti hakkında konuşmak için Washington’a gidiyor!

Aylardır süren çip meseleleri son olarak Çin’in getirmiş olduğu siyasetlerle karşımıza çıktı. Çin, çip konusunda kimi kısıtlamalar getirdi. Habere nazaran bu kısıtlamalardan sonra ABD’li çip üreticilerinin CEO’ları bu kısıtlamaları konuşmak için Washington’a gitme planı yapıyor.

İddiaya nazaran bu şirketler ortasında Intel ve Qualcomm yer alıyor. Bu iki üreticinin üst seviye yöneticileri Çin siyasetini görüşmek için önümüzdeki hafta Washington’u ziyaret edecek. Bir söylenti yöneticilerin pazar şartları, ihracat denetimleri ve işleri etkileyen öbür hususlar hakkında konuşmak için ABD’li yetkililerle toplantı yapacak.

Yöneticilerin ise kimlerle görüşeceği hakkında rastgele bir bilgi yer almıyor. Kelam konusu olay hakkında Intel ve Qualcomm tarafından ise bir açıklama gelmedi. Argümanlar, öbür çip CEO’larının da önümüzdeki hafta Washington’da olabileceğini tabir ediyor.

Bir argümana nazaran ise ABD’li yetkililer, yüksek performanslı bilgi süreç çiplerini ve Huawei’ye yapılan sevkiyatları etkileyen ihracat kurallarını sıkılaştırmayı düşünüyor. Kurallar ise sırayla Çin’e gönderilebilecek yeni bir yapay zeka çipi hazırlayan Intel’i ve Huawei’ye çip satma lisansına sahip olan Qualcomm’u etkileyecek.

Olası bir kural sıkılaştırmasından Nvidia da sert bir etkilenme yaşayacak üzere duruyor. Ayrıyeten şirketin yapay zeka çipi pazarındaki güçlü pozisyonu, bu yılın başında kıymetinin 1 trilyon dolara çıkmasına yardımcı oldu. Bununla birlikte pek çok ABD çip firması gelirlerinin beşte birinden fazlasını Çin’den elde ediyor. Dal yöneticileri de bu satışların azaltılmasının araştırma ve geliştirmeye tekrar yatırdıkları kârları azaltacağını savundu.

Peki, siz Çin çip konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Hedef Beyaz Saray: Çin yasakları çip devlerini kızdırdı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir