featured

Hem karada hem denizde en güçlüsü: Yerli ve milli 9 adet ZAHA teslimatı yaptı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nürol Makine ile birebir şirket ailesinde bulunan FNSS, Türk Deniz Kuvvetlerine 9 adet Zırhlı Amfibi Hamle Aracı ZAHA’nın teslimatını gerçekleştirdi. Yapılan teslimat etkinliğinde Zırhlı Amfibi Atak Aracı ZAHA teslimatlarının yanı sıra Geliştirilmiş Zırhlı İşçi Taşıyıcı’lar da ön plandaydı. 20 yıllık araçların yenilenme mutabakatı da imzalandı. İşte hususla ilgili detaylar…

Zırhlı Amfibi Atak Aracı ZAHA teslimatları ve GZPT modernizasyon projesi!

Geçtiğimiz hafta yapılan aktiflik ile deniz kuvvetleri için değerli gelişmeler yaşandı. Aktiflikte birinci olarak Zırhlı Amfibi Atak Aracı (ZAHA) teslimatları yapıldı. Nürol Makine tarafından üretilen bu araçlar sayesinde deniz kuvvetleri hamle harekatlarında çok daha rahat hareket edebilecekler.

ZAHA teslimatlarının yapılmasının akabinde sıra Geliştirilmiş Zırhlı İşçi Taşıyıcı’lara geldi. Bu araçlar aslında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kıdemli askerlerinden diyebiliriz. GZPT’ler birinci olarak bundan 20 yıl evvel yani 2003 yılında aldılar. Ordunun eski emektarlarından diyebiliriz.

2003 yılında envantere girişleri yapılan GZPT’ler 20 yıl aralıksız hizmet verdi. Tabi bu süreçte savunma sanayii kesimi epey süratli gelişti. GZPT’lerse eskidi diyebiliriz. Ve artık modernizasyon vakitleri geldi. Bu sebeple Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bir proje başlattı. Proje kapsamında ihaleyi Nürol Makine kazandı.

Nürol Makine aslında Ejder Yalçın, Yörük üzere kara araçlarından ve FNSS markasından tanıyabileceğiniz bir Türk savunma sanayi firması. Marka yapılan ihalede Geliştirilmiş Zırhlı İşçi Taşıyıcı’ların modernizasyon işine de talip oldu.

FNSS 52 adet GZPT’yi modernize edecek!

NSS liderliğinde gerçekleştirilecek olan projede, Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan 305 beygir gücüne ve amfibi kabiliyete sahip 52 adet GZPT, modernize edilerek yeni teknoloji alt sistemlerle donatılacak. GZPT Modernizasyon Projesi, FNSS’nin evvelki yıllarda TSK’ya teslim ettiği ve etkin vazifelerde bulunan GZPT’lerin en az 20 yıl daha üstün performansla hizmet vermesini sağlamayı hedefliyor.

Değişen tehditler, teknolojik ilerlemeler ve FNSS tarafından sunulan tahlil paketiyle elde edilen kullanıcı geri bildirimleri, GZPT-T1’lerin Kara Kuvvetleri’nin savaş gücüne daha fazla katkı sağlamasını amaçlıyor. Bu modernizasyon paketi sayesinde GZPT-T1’ler, uzatılmış kullanım ömrü ve yeni jenerasyon misyon donanımlarıyla yeni tehditlere karşı çağdaş bir araç haline gelecek.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Sizce GZPT-T1 ve Zırhlı Amfibi Atak Aracı ZAHA Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ne kadar katkıda bulunabilir?

Hem karada hem denizde en güçlüsü: Yerli ve milli 9 adet ZAHA teslimatı yaptı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir