featured

Herkesin merak ettiği soru: Muharrem İnce’ye verilen oylar ne olacak? Oy pusulası değişecek mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önümüzdeki pazar günü, yani 14 Mayıs tarihinde Türkiye Genel Seçimleri gerçekleştirilecek. Bu seçimde milletvekilleri ve cumhurbaşkanı belirlenecek. Yani yeni hükümet ve meclis belirlenecek. Ama seçime 3 gün kala 4 adaydan biri olan Muharrem İnce, çekildiğini açıkladı. Pekala çekilen cumhurbaşkanı adayına (Muharrem İnce için) verilen oylar ne olacak? Oy pusulası değişecek mi?

Muharrem İnce için (Çekilen cumhurbaşkanı adayına) verilen oylar ne olacak? Oy pusulası değişecek mi?

Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilen Muharrem İnce’ye verilen oylar ne olacak? Mevcutta yer alan seçim kanuna (Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun 12. maddesi) nazaran oy pusulaları hazırlandıktan ve yurt dışında oy verme süreci başlayıp/sonlandıktan sonra bir adayın seçimden çekilmesi hiç bir mana söz etmiyor.

Yalnızca devam eden süreçte vatandaşlara kendisine değil, bir diğerine oy vermesini söylemiş oluyor. Bu nedenle oy pusulaları da değişmeyecek. Yani Muharrem İnce ismini seçim için sandığa gittiğimizde yeniden de göreceğiz. Münasebetiyle atılan her bir oy tıpkı çekilmemiş üzere geçerli sayılacak.

Fakat resmi olarak seçim heyetine başvurup çekilme kararını bildirirse, geçerli sayılan oylar sayesinde birinci çeşitte cumhurbaşkanı seçilse bile mazbatasını alamayacak. Ayrıyeten hiçbir aday yüzde 50’yi geçemez ve en yüksek oy alan 2 aday ortasında olursa, 2. çeşide kalamayacak. Münasebetiyle her iki senaryoda da seçim tekrarlanacak.

Bu nedenle birinci tıp için hiçbir şey değişmemiş üzere düşünebiliriz. Aday bu kararı açıkladığı için kendisine oy veren olursa, bu oylar boşa gidecek. Yani oylar bölünecek. Münasebetiyle seçim heyetine resmi müracaat yapıldıktan sonra kendisine oy verilmemesi daha mantıklı olacaktır.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Herkesin merak ettiği soru: Muharrem İnce’ye verilen oylar ne olacak? Oy pusulası değişecek mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir