featured

Hindistan’da 275 kişinin öldüğü tren kazasında ‘sinyalizasyon müdahalesi’ şüphesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın Demiryolu Bakanı Ashwini Vaishnaw, Odisha’da 275 kişinin öldüğü tren felaketine bir sinyal arızasının yol açtığını ve ‘elektronik kilitleme’ değişikliğinin kazanın beklenen sebebi olduğunu belirtti. Doğu Hindistan’da yaşanan ve üç trenin birbirine girdiği ölümcül kazanın nedenlerini ve bu olayın sorumlularını belirlediklerini ekleyen Ashwini, daha fazla detay vermedi.

ÖLÜ SAYISI REVİZE EDİLDİ

Demiryolu Şurası, bir arızadan çok bir ‘sinyalizasyon müdahalesi’ olduğunu tabir etti.Öte yandan, birtakım cesetlerin çift sayıldığı fark edilince, 288 olarak duyurulan meyyit sayısı 275’e düşürüldü.

Elektronik kilitleme sistemi, belli bir alandaki her tren için inançlı rotaları belirler. Kazada, yanlış yönlendirilen yolcu treni, durağan bir yük trenine çarparak raydan çıktı. Kazadan etkilenen vagonlar, karşı istikametten geçen ikinci bir yolcu trenine çarptı.

‘SİNYALİZASYON MÜDAHALESİ’ ŞÜPHESİ

Hindistan Demiryolu Şurası’ndan Jaya Verma Sinha, her iki yolcu treninin de bir istasyona gerçek süratte ve inançlı bir biçimde yaklaştığını belirtti. Fakat Coromandel Express, kazara bir yük trenine çarptı ve birtakım vagonları havalandı. Başka yolcu treni Howrah Superfast Express, kazadan ziyan gören Coromandel Express ile çarpıştı.

Sinha, elektronik kilitleme sistemi ile ilgili bir sorun olmadığını ve soruşturmanın, bir arızadan fazla bir ‘sinyalizasyon müdahalesi’ne işaret ettiğini belirtti.

CESETLERİN 187’Sİ HALA TEŞHİS EDİLEMEDİ

Başbakan Narendra Modi, hatalı bulunan herkesin ağır formda cezalandırılacağına dair kelam verdi. Kazanın olduğu sırada iki yolcu treninde yaklaşık 2000 kişi olduğu düşünülüyor. En az 187 cesedin hala tanımlanamadığı bildirildi.

Kurtarma çalışmaları tamamlandı ve yetkililer, enkazı temizleme ve tren trafiğini tekrar başlatma uğraşlarına devam ediyorlar. Hindistan, dünyanın en büyük tren ağlarından birine sahip olmasına karşın, demiryolu altyapısının büyük bir kısmı güzelleştirilmesi gerekiyor.

Hindistan’da 275 kişinin öldüğü tren kazasında ‘sinyalizasyon müdahalesi’ şüphesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir