featured

Hiroşima’da G7 Zirvesi’ne katılan Biden, ABD’nin atom bombası saldırısı nedeniyle özür dilemeyecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

G7 Önderler Tepesi, Japonya’nın devir başkanlığında Hiroşima kentinde başladı. ABD Lideri Joe Biden da tepeye katılıyor.

ANIT MÜZEYİ ZİYARET EDECEK

Biden’ın Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Birleşik Krallık önderleri ile birlikte Hiroşima Anıt Müzesi’ni ziyaret edip çelenk koyma ve ağaç dikme merasimine katılması bekleniyor. Müze ve anıt, ABD’nin atom bombası saldırısının akabinde tek başına ayakta kalan Hiroshima Vilayet Sanayi Tanıtım Salonu’nun kalıntılarını barındırıyor.

ÖZÜR DİLEMEYECEK

Bazı Japon siyasetçiler, Amerika’nın Hiroşima ve Nagasaki bombardımanları için resmi bir özür sunmasını talep etti. Lakin, anma alanını ziyaret eden birinci ABD Lideri olan Barack Obama, 2016 ziyaretinde nükleer silah kullanımı için özür dilememişti. Beyaz Saray, Biden’ın da özür dilemeyeceğini belirtti.

“BIDEN AÇIKLAMA YAPMAYACAK”

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın katılacağı aktifliğin bunun için hakikat bir vakit olmadığı için özür dilemeyeceğini söyledi. Sullivan, “Başkan, Barış Anıtı Parkı’nda bir açıklama yapmayacak. Lider Biden, başka G7 önderleriyle birlikte çelenk sunma ve öteki etkinliklere katılacak. Fakat bu liderin bakış açısından ikili bir durum değil” diye belirtti. Sullivan, Biden’ın “saygılarını sunmak için gelen G7 başkanlarından biri” olarak katılacağını vurguladı. Ayrıyeten, Biden’ın hem tarihe hem de Japonya Başbakanı Fumio Kishida’ya hürmet göstermek gayesiyle bu aksiyonu gerçekleştireceğini söyledi.

Hiroşima’da G7 Zirvesi’ne katılan Biden, ABD’nin atom bombası saldırısı nedeniyle özür dilemeyecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir