featured

Hollanda, Türkiye’ye yönelik savunma sanayi teçhizatlarının ihracat kısıtlamasını kaldırdı: İş birliğini geliştirmek istiyoruz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda, Türkiye’ye yönelik birtakım savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına ait kısıtlama kararını kaldırdı.

KISITLAMA KARARI KALDIRILDI

Türkiye’yi yakından ilgilendiren haber Hollanda‘dan geldi. Hollanda, Türkiye’ye yönelik birtakım savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına ait kısıtlama kararını kaldırdığını duyurdu.

ÜÇ BAKANLIK ORTAK METİN YAYIMLADI

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ile Ekonomi ve İklim İşleri Bakanlığı, savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına yönelik kısıtlamayı kaldırma kararına ait ortak metin yayımladı. Üç bakanlığın ortak metninde, Avrupa’da savunma işbirliğinde daha fazla yakınlaşmanın teşviki için Hollanda hükümetinin silah ihracat denetimleriyle ilgili aldığı tedbirler açıklandı.

HOLLANDA, SAVUNMA İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR

Hollanda hükümetinin, Avrupa savunma işbirliğini güçlendirmek ve Hollanda’nın bu projelere iştirakini teşvik etmek istediği aktarılan metinde, bunun Avrupa’da adil rekabet gerektirdiğine işaret edildi. Metinde, Hollanda savunma kesiminin ekonomik canlılığı ve yenilikçi gücünün büyük ölçüde ihracata bağlı olduğuna dikkat çekilerek, bu dalın cirosunun yarısından fazlasının (yüzde 54’ünün) ihracattan geldiğinin altını çizildi. Bu bağlamda halihazırda Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan için geçerli olan savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına ait kısıtlama kararının derhal sona ereceği kaydedildi.

Kaynak: AA / Zuhal Demirci – İktisat
Hollanda, Türkiye’ye yönelik savunma sanayi teçhizatlarının ihracat kısıtlamasını kaldırdı: İş birliğini geliştirmek istiyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir