featured

Hollanda’da istifa krizi! Eşi Müslüman olan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı tehditler nedeniyle siyaseti bıraktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eşi Filistinli olan Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sigrid Kaag, aldığı tehditler nedeniyle siyaseti bırakma kararı aldı.

“İŞİM AİLEME ZİYAN VERİYOR”

“İşim aileme ziyan veriyor” diyen Kaag, Hollanda’da yeni hükümet kurulana kadar vazifesine devam edecek. Kaag, son devirde Hollanda siyasetinde isminden en çok kelam ettiren isimlerden biriydi. Ülkenin birinci bayan maliye bakanı olmasının akabinde Kaag’ın Hollanda’nın birinci bayan başbakanı olabileceği konuşuluyordu.

HEDEF HALİNE GELDİLER

Hollanda medyasına nazaran, “Filistinli bir erkekle evli olması nedeniyle Kaag’ın özel hayatı, dehşet verici bir formda, büyüteç altındaydı”. Çok sağcı kesim, Kaag’ı eleştirmek için vakit zaman toplumsal medyada, onun ve ailesinin eski Filistin başkanı Yaser Arafat’la çekilmiş fotoğraflarını yayımladı. Kaag, Hollanda’daki siyasal ortamı eleştirerek, popülizm ve İslamofobiye karşı çıktı. Saygın bir diplomat ve siyasetçi olan Kaag’ın bilhassa çok sağ söylemi amaç alan duruşu, onu amaç haline getirdi.

“ONLARA BUNU YAŞATMAK İSTEMİYORUM”

Hollanda’ya çocukları için yerleşik bir sistem sağlamak emeliyle döndüğünü söyleyen Sigrid Kaag, “Burası onların ülkesi. Yalnızca Hollanda vatandaşlığına sahipler lakin buna karşın çok çarpık ve yanlış bir bakış açısı ile suçlanıyorlar. Onlara bunu yaşatmak istemiyorum” diye konuştu. Kaag’a nazaran, kimi kesitlerden kendisine yönelik yansıların nedeni, “kadın düşmanlığı”. Hollandalı önder, toplumsal iklimde bu düşmanlığın, “boyunlarını dışarı çıkarmaya yürek eden kadınları” amaç aldığını vurguladı.

Hollanda’da istifa krizi! Eşi Müslüman olan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı tehditler nedeniyle siyaseti bıraktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir