featured

Hong Kong, Kripto Firmalarına Yardımcı Olmayı Amaçlıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hong Kong, kripto merkezi olma çabasının bir parçası olarak bankaları, lisanslı sanal varlık firmalarına hizmet sağlamaya çağırdı.

Hong Kong Para Otoritesi, Perşembe günü geç saatlerde İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Arthur Yuen tarafından imzalanan bir genelgede, bankaların düzenlenmiş sanal varlık işletmelerini şehirdeki banka hesaplarına olan meşru ihtiyaçları ile desteklemeleri gerektiğini söyledi.

Sektörü Desteklemek İçin Özel Ekipler Oluşturulacak

Hong Kong Para Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, kredi verenlere yeni endüstrileri geri çeviren toptan riskten arındırma yaklaşımından kaçınmak adına, personeli eğitmeleri ve dijital varlık sektörünü desteklemek için özel ekipler oluşturmaları emredildi.

Küresel çapta kripto şirketlerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, piyasa çöküşü ve FTX iflası gibi sıkıntıların ardından sektör hakkında giderek daha şüpheci hale gelmeleri oldu. Kripto dostu Signature Bank ve Silvergate Capital Corp.’un bu yılki ABD bankacılık krizinde çökmesi, şirketler için büyük bir darbe oldu ve sektörü alternatif ödeme kanalları için keşif yapmaya zorladı.

Uzun bir süre devam eden karmaşa, ABD’nin kripto endüstrisi üzerindeki düzenleyici baskıyı artırmasına ve bundan kaynaklanan likidite riskleri hakkında uyarılarda bulunmasına yol açtı.

Giderek artan sayıda sanal varlık işletmesi, ABD ekonomisinden çıkış yapmayı düşünürken, diğer projeler de ABD dışında genişlemeyi planlıyor. Buna karşılık Hong Kong, perakende yatırımcıların 1 Haziran’da kripto platformları için yeni bir düzenleme ile Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkların ticaretini yapmasına izin verecek.

Bununla birlikte, Bank of Communications, Bank of China ve Shanghai Pudong Developement Bank, yerel kripto firmalarına bankacılık hizmetleri sunmaya başladı.

Hong Kong’un en büyük sanal bankası ZA Bank ise lisanslı borsalar üzerinden token-fiat para birimi dönüşümleri sunmayı planlıyor.

İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Arthur Yuen ayrıca, Hong Kong Para Otoritesi ile Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun kredi verenler ve sanal varlık platformlarının hesap açma ve diğer yararlı bilgiler hakkında görüş alışverişinde bulunmaları için 28 Nisan’da bir toplantıya ev sahipliği yapacağını söyledi.

Hong Kong, Kripto Firmalarına Yardımcı Olmayı Amaçlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir