featured

Huawei çöküşe sürükleniyor: Bir ülke daha yaptırım uygulayabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Huawei’ye geçtiğimiz yıllarda ABD tarafından yaptırım uygulanmaya başladı. Hatta şirket, bu sebepten dolayı küçülmeye bile gitti. Son yaşanan gelişmeye nazaran ise Avrupa ülkesi Portekiz de yakında Huawei’ye yaptırım uygulayabilir. İşte nedeni…

Portekiz, Huawei’ye yaptırım uygulayabilir! Pekala neden?

Portekiz’in Yüksek Siber Güvenlik Kurulu, geçtiğimiz Perşembe günü epeyce dikkat çeken bir açıklama yaptı. Bu açıklamada Huawei ve Huawei üzere Çin menşeili şirketlerin, ülkedeki kablosuz ağ irtibatları için yüksek risk oluşturduğu söz edildi.

Bu açıklamanın üzerine Portekiz, lokal operatörlere AB (Avrupa Birliği), NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı) ve OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) Birliğine üye olmayan ülkelerden 5G teknolojisi için ekipman tedarik edilmemesi istikametinde bir teklifte bulundu.

Portekiz hükümeti, şayet ki kurul tarafından sunulan öneriyi kabul ederse, Çin menşeili şirketlerin ülkedeki 5G altyapı projelerine dahil olması yasaklanacak. Bir Huawei sözcüsü, bahse ait verdiği röportajda şunları söyledi;

“Huawei bu mevzuyla ilgili rastgele bir evvelce bilgiye sahip değil ve danışılmamıştır. Son 20 yılda Huawei, Portekizli operatörlerle birlikte kablosuz ağları geliştirmek ve milyonlarca insanı bağlayan kaliteli hizmetler sunmak için çalıştı. Tüm geçerli kanunlara ve düzenlemelere uymaya ve eserlerimize ve hizmetlerimize güvenen Portekiz müşteri ve ortaklarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz”

Eğer Portekiz, Huawei’ye yaptırım uygulayıp irtibat altyapısı ile ilgili projelere katılmasını yasaklarsa Danimarka, İsveç, Estonya, Letonya ve Litvanya üzere başka Avrupa ülkeleri de buna benzeri bir karar alabilir. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Peki sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Portekiz, Huawei’ye yaptırım uygular mı? Bunun sonucunda ne olur? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Huawei çöküşe sürükleniyor: Bir ülke daha yaptırım uygulayabilir!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir